1. Oceń jakie rodzaje sił wojskowych miały decydujące znaczenie w walkach na Pacyfiku.

2. Wyjaśnij, na czym polegała taktyka " wilczych stad ".

3. Jakie znaczenie dla losów drugiej wojny światowej miął atak Japonii na amerykańską bazę wojskową w Pearl Harbor?


Dzięki z góry ; D

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-01T21:25:53+01:00
1. Przede wszystkim olbrzymie znaczenie miała flota, gdyż bez niej transport i działanie a także zaopatrywanie innych jednostek na ogromnym teatrze działań jakim był Pacyfik byłoby skrajnie utrudnione- czytaj wprost niemożliwe. To właśnie walki na Pacyfiku uwidoczniły zmierzch ery pancerników ( japoński- Yamato czy amerykańskie pancerniki klasy Iowa) i przejęcie inicjatywy przez lotniskowce posiadające ogromną siłę uderzeniową oraz mobilność samolotów ulokowanych na nich. I tak oto przechodzimy do równie ważnego lotnictwa, w tym wypadku głównie lekkiego bombowego. Jego zadaniem było niszczenie wrogich okrętów i wojsk lądowych. Poza tym to samoloty dokonały ataków jądrowych na Hiroszimę i Nagasaki, nie wspominając już o owianych legendą Kamikadze. Po trzecie piechota, głównie morska, czyli słynni amerykańscy Marines, których wartość odkryto właśnie podczas walk na Pacyfiku toczonych metodą "Żabiego Skoku: tzn. od jednej maleńkiej wysepki do następnej itd.

2. Niemiecką broń podwodną ( U-Booty) grupowano w jednostki operacyjne wielkości ok. kilkunastu okrętów i tak wysyłano do boju. Była to taktyka "Wilczych Stad" będąca bezpośrednim rozwinięciem wywodzącej się z I WŚ doktryny "Nieograniczonej Wojny Podwodnej" zakładającej niszczenie wszystkich okrętów wroga, zarówno wojennych jak i cywilnych i szpitalnych.

3. Japoński atak na Perl Harbor (6,12,1941) to faktyczna data przystąpienia USA do II WŚ po stronie Aliantów. Po zdumiewającym lecz niepełnym zwycięstwie Ameryka zszokowana długo nie mogła się otrząsnąć, co dało Japonii czas na błyskotliwe i pełne okrucieństwa zwycięstwa na Pacyfiku. USA pomagające do tej pory w sposób niemrawy walczącym Aliantom w końcu stanęli ramie w ramie do walki o wolność demokratycznego i nie tylko świata. Szala zwycięstwa na Pacyfiku przechyliła się w stronę Aliantów po zwycięskiej bitwie o Midway.