,, Folwark zwierzęcy '' Georg Orwell

1. Podaj postacie i wyjaśnij kim byli
2. Podaj przykłady manipulacji językowej
3. Na podstawie książki wyjaśnij jak działa system totalitarny i podaj jego cechy
4. Wskaż jakie wydarzenia postaci i zjawiska początku XX w. kryją się pod fabułą i postaciami ,,Folwarku zwierzęcego ''

1

Odpowiedzi

2010-02-02T03:51:31+01:00
Major -12-letni wieprz rasy angielska , medalista i uczestnik wielu wystaw, w których brał udział jako "Piękność z Willingdon". Był twórcą idei równości wszystkich zwierząt i buntu przeciwko człowiekowi oraz duchowym przywódcą rewolucji . Nauczył zwierzęta śpiewać pieśń "Zwierzęta Anglii", która stała się ich hymnem.
Napoleon -Knur rasy Berkshire, o dzikim wyglądzie. Znany był z tego, że potrafił postawić na swoim.Miał silny i zdecydowany charakter.Podstępnie ukrył szczenięta, które wychował na groźne i bezwzględne psy i użył do przepędzenia Snowballa. Po objęciu władzy szkalował imię Snowballa.
Snowball-Knur bardziej błyskotliwy, ruchliwy i bystrzejszy od Napoleona.Miał duże zasługi w obronie dworu.Za sprawą propagandy Napoleona zwierzęta zapomniały o zasługach Snowballa i uznały go za zdrajcę działającego na rzecz ludzi.
Squealer-Niewielki i gruby,najlepiej znany spośród tuczników,przenikliwy głos oraz dar wymowy.
Boxer -Koń pociągowy, wysoki, o wielkiej sile.Bohatersko walczył w "Bitwie pod oborą", został odznaczony orderem "Bohater Zwierzęcy Pierwszej Klasy". Był pracowity i z poświęceniem wykonywał swoje obowiązki.
Clover -Dorodna klacz w średnim wieku.Uważała, że najważniejsze to by nie doprowadzić do powrotu ludzi.
Mollie-Ładna biała klacz, która za panowania pana Jonesa była zaprzęgana do bryczki. Była próżna, lubiła się stroić , wymigiwała się od pracy.
LUDZIE:
Jones -Właściciel folwarku do czasu przewroty.Miał problemy finansowe wiec zaczął pić.Zaniedbał gospodarstwo .
Pilkington -Właściciel sąsiedniego majątku.
Whymper-Reprezentant Napoleona w świecie ludzi.
Frederick -Właściciel sąsiedniego majątku.Ciągle spiera się w sadzie.
2.--------
3.
a)System totalitarny -dyktatorskich system rządu dążący do całkowitej władzy nad społeczeństwem za pomocą i propagandy, ideologii państwowej, terroru tajnych służb.
b)
-masowa partia
-bezwzględny
-łamiący wszelkie prawa
-głoszenie propagandy
-terrorystyczny system władzy

4.
Są to między innymi przejęcia władzy w poszczególnych państwach przez dyktatorów.(Niemcy-Hitler,Włochy-Mussolini,Rosja-Stalin)Tak jak i ci dyktatorzy narzucili władze , tak i zwierzęta objęły ją na dworze.Takim przykładem z książki jest Napoleon.Tak jak rewolucja była w tamtych państwach , tak i w podobny sposób przebiegała w tej książce.
1 5 1