Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-03T12:16:27+01:00
Wieloryb-ssak,filtrator,żywi się planktonem,posiada w jamie gębowej rogowe płyty zwisające od podniebienia ( fiszbiny),służą do odcedzania pokarmu z wody.

Pąkle-bezkręgowce,filtratory,żywią się pokarmem występującym w wodzie w postaci zawiesiny ,posiadają 6 par wysuwanych odnóży,na których znajdują się liczne szczecinki zatrzymujące cząstki pokarmowe.

Flaming-ptak brodzący,żywi się małymi zwierzętami i roślinami wielkości 1 cm. Posiada duży ,zagięty pod znacznym kątem dziób,żerując brodzi i zanurza głowę w ten sposób, że szczęka górna znajduje się pod dolną.

tygrys- ssak,drapieżnik, żywi się innymi ssakami,polując na nie,posiada bardzo dobrze rozwinięte kły, służące do zadawania śmiertelnych ciosów i rozszarpywania ciała ofiary, siekacze natomiast są małe. Ponadto ma dobrze rozwinięte pazury, też służące do ataku na inne zwierzęta.

ślimak- mięczak,roślinożerca, żywi się świeżymi liśćmi. W jamie gębowej posiada rogowe tarki i szczęki(zbudowane ze zgrubiałego oskórka) służące do rozcierania pokarmu roślinnego
(opisałam na przykładzie winniczka,bo są także ślimaki drapieżne)

Pasikonik- owad,drapieżnik,żywi się innymi owadami,nicieniami,posiada aparat gębowy gryzący,bardzo dobrze rozwinięty, o masywnych szczękach,ponadto długie kończyny skoczne i zdolność lotu usprawniają tego owada jako drapieżcę.

Motyle- owady ,płynożercy, aparat gębowy jest typu ssącego,żywią się (w większości) nektarem kwiatowym. aparat gębowy tworzy ssawka - długa rurka, którą owad zwija i ukrywa pod spodem głowy. Niektóre gatunki za pomocą ssawki piją również wodę.

małże-mięczaki,filtratory,żywią się planktonem,posiadają dwa otwory ,którymi: woda wpływa do jamy płaszcza przez otwór zwany syfonem wlotowym (wpustowym), a wypływa syfonem odpływowym (wyrzutowym). Cząstki pokarmowe zostają zatrzymane w ciele małża,a czysta woda (oczyszczona ze związków organicznych ) usuwana jest na zewnątrz.

wróbel-ptak, głównie roślinożerny,żywi się nasionami zbóż, chwastów, drzew i krzewów, a wiosną drobnymi owadami. Posiada krótki,ale gruby i mocny dziób,służący do rozbijania twardych łupin nasiennych.

pająk krzyżak- pajęczak,drapieżny,żywi się owadami,larwami owadów. Tworzy sieci(pajęczynę) ,w które wpadają przelatujące ofiary, posiada gruczoły jadowe,za pomocą których unieruchamia zdobycz. Posada masywne szczękoczułki i nogogłaszczki,dzięki którym atakuje i paraliżuje owady. Trawienie u krzyżaka jest zewnętrzne,polega na tym,że pająk wstrzykuje w ciało ofiary soki trawienne,które rozpuszczają ciało owada od wewnątrz,po czym krzyżak wysysa taką zawiesinę,po owadzie pozostaje szkielet zewnętrzny,który nie jest przez pająka już wykorzystywany.
1 5 1