Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-02T14:17:05+01:00
Zwój nerwowy - skupienie ciał komórek nerwowych, zlokalizowanych poza ośrodkwoym układem nerwowym.

Zaćma - Choroba oczy polegajaca na zmetnieniu soczewki oka spowodowana procesami starzenia sie narzadow wzroku lub infekcja

Radioterapia - leczenie promieniowaniem jonizujacym tkanek i narzadow zmienionych nowotworowo.
1 5 1
2010-02-02T14:17:50+01:00
1) Zwoje nerwowe, u kręgowców skupiska komórek nerwowych o podobnej budowie i funkcji, występujące poza ośrodkowym układem nerwowym, w przebiegu nerwów czaszkowych, autonomicznych (pień sympatyczny) i rdzeniowych (zwoje międzykręgowe). Pełnią funkcje stacji przekaźnikowych w różnych łukach odruchowych.
Zwój nerwowy zbudowany jest z komórek zwojowych, towarzyszących im komórek satelitarnych, pęczków włókien nerwowych, naczyń włosowatych i delikatnej tkanki łącznej.

2)Zaćma, zwana inaczej kataraktą, jest to zmętnienie i usztywnienie soczewki, częściowe lub całkowite, powodujące upośledzenie wzroku (oko). Wyróżniamy następujące rodzaje zaćmy:

3)Celem radioterapii jest zniszczenie komórek nowotworowych, które nie są widoczne gołym okiem dla chirurga w trakcie zabiegu i nie są wykrywalne za pomocą metod diagnostycznych, takich jak np. mammografia lub USG. Leczenie rozpoczyna się zazwyczaj kilka tygodni po zabiegu operacyjnym.

2010-02-02T14:20:05+01:00
Zwój nerwowy to skupisko ciał komórek nerwowych występujące poza ośrodkowym (centralnym) układem nerwowym u kręgowców lub w obrębie centralnego układu nerwowego u bezkręgowców.

Zaćma polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki. Jest to jedna z najczęstszych chorób oczu. Wśród wielu typów zaćmy najbardziej rozpowszechnioną jest odmiana "starcza"

Radioterapia to leczenie prowadzone przy użyciu promieni jonizujących (Roentgena, X), które ma na celu zniszczenie jak największej liczby komórek nowotworowych.
Wyróżnia się następujące rodzaje radioterapii:
- leczenie przy użyciu źródła promieniowania będącego w bezpośrednim kontakcie z guzem (brachyterapia)
- leczenie z zastosowaniem źródła umieszczonego w pewnej odległości od tkanek (teleradioterapia).
- leczenie izotopami promieniotwórczymi (strontem radioaktywnym), podawanymi dożylnie i gromadzącymi się w układzie kostnym (w miejscach bolesnych, zajętych przez nowotwór)