Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-02T14:53:38+01:00
Adrenalina - hormon produkowany przez rdzeń nadnerczy. Stymuluje działanie współczulnego układu nerkowego.

Chromatyna- kompleks zbudowany z DNA, RNA i białek histonowych , tworzacy hromoson eukariotyczny
3 5 3
2010-02-02T14:53:40+01:00
Adrenalina odgrywa decydującą rolę w mechanizmie stresu, czyli błyskawicznej reakcji organizmu człowieka i zwierząt kręgowych na zagrożenie, objawiających się przyspieszonym biciem serca, wzrostem ciśnienia krwi, rozszerzeniem oskrzeli, rozszerzeniem źrenic itd. Oprócz tego adrenalina reguluje poziom glukozy (cukru) we krwi, poprzez nasilenie rozkładu glikogenu do glukozy w wątrobie (glikogenoliza).


Chromatyna posiada kilka stopni upakowania. Podwójna helisa DNA wraz z białkami tworzy nukleosomy. Nukleosom obejmuje łańcuch DNA o długości około 150 par zasad (u człowieka 146 par zasad) nawinięty na rdzeń zbudowany z 4 rodzajów białek histonowych, nazywany także oktamerem histonowym. Pomiędzy nukleosomami znajduje się DNA łącznikowy o długości około 50 par zasad. Nukleosomy i DNA łącznikowe układają się w specyficzny, zygzakowaty sposób, tworząc solenoid, który posiada średnicę 30 nm i dlatego jest czasem określany mianem włókna 30 nm. Solenoid układa się w pętle, z których składają się chromatydy.

POZDRAWIAM :)))
2 3 2
2010-02-02T15:04:34+01:00
Adrenalina - neuroprzekaźnik i główny hormon rdzenia nadnercza , należący do grupy katecholamin , stymulujący współczulny układ . Odgrywa główną rolę w reakcji na stres. U człowieka i innych kręgowców , w sytuacjach zagrożenia układ współczulny poprzez wydzielanie adrenaliny , przygotowuje organizm do reakcji lub ucieczki : następuje przyśpieszenie czynności akcji serca i zwiększenie przepływu krwi przez mięśnie , podnosi się poziom cukru we krwi , co zwiększa wytwarzanie energii , rozszerzają się źrenice a w wyniku odpływu krwi skóra kurczy się i blednie , co zmniejsza podatność na zranienie .

Chromatyna -substancja występując w jądrze komórkowym , jako główny składnik chromosomów . Chromatyna jest substancją włóknistą zbudowaną z DNA i licznych białek , a mianowicie białek histonowych i niehistonowych . Głównym składnikiem chromosomów jest nić DNA , która opleciona jest na białkowym rdzeniu . Ze względu na swoją budowę chromatyna ma zdolności kurczenia się i rozkurczania , co powoduje luźniejsze lub skondensowane upakowanie DNA , a co za tym idzie struktury chromosomu.
2 5 2