Odpowiedzi

2010-02-02T15:54:32+01:00
Można stwierdzić że inżynieria genetyczna ma bardzo duże i jak najbardziej pozytywne zastosowanie w medycynie i farmacji, istnieją jednak aspekty inżynierii które są bardzo kontrowersyjne jak bowiem wiadomo brakuje narządów do przeszczepów dlatego naukowcy starają się narządy te stworzyć. Zwierzęciem najbardziej podobnym do organizmu ludzkiego jest świnia – nieowłosiony ssak o małej ruchliwości. Biolodzy próbują więc do narządów świni wprowadzić takie geny aby narząd działał też w organizmie ludzkim, jeśli udałoby się cos takiego stworzyć problem przeszczepów zostałby rozwiązany, pozostanie jednak problem moralny. Czy jest bowiem moralnym prowadzić eksperymenty na żywych organizmach, nawet jeśli cel jest szczytny?
Inżynieria genetyczna otwiera przed nami zupełnie nowe perspektywy. Taka wiedza o genetyce doprowadzić może do tego, że sami zaczniemy kierować ewolucją człowieka. Naukowcy eliminując choroby, które nękają ludzkość, próbują doprowadzić do stworzenia człowieka doskonałego. Dzięki inżynierii genetycznej pojawiło się szereg wspaniałych możliwości. Inżynieria genetyczna przydaje się człowiekowi lecz nie możemy mieć całkowitej pewności co do tego, czy wprowadzane przez nas zmiany w genetyczne człowieka – choćby najdrobniejsze i wydawałoby się zupełnie niewinne – nie spowodują jakichś o wiele poważniejszych i nie dających się odwrócić skutków negatywnych.
Dlatego też uważam, że inżynieria genetyczna jest bardzo potrzebna w rozwoju świata aczkolwiek należy wykorzystywać umiejętności ingerencji w organizmy z dużą rozwagą.
1 5 1