Odpowiedzi

2011-07-25T17:41:52+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).

POLIFONIA – rodzaj faktury polegającej na prowadzeniu dwóch (lub więcej) niezależnych od siebie samodzielnych linii melodycznych.Wyróżniamy dwa rodzaje polifonii : kontrastową oraz imitacja. 

Przykładem formy polifonicznej jest kanon – naśladowanie z opóźnieniem melodii jednego głosu przez głosy inne.

 

 

Concerto grosso to typ koncertu barokowego przeznaczonego na grupę instrumentów solowych (zwaną concertino lub principale) i orkiestrę (zwaną tutti, concerto, concerto grosso). Concertino obejmuje zwykle I i II skrzypce, wiolonczelę i klawesyn. Tutti we wczesnym concerto grosso ograniczało się do małej orkiestry smyczkowej, do której później doszły instrumenty dęte : oboje, flety, rogi (np. w „Koncertach brandenburskich” J. S. Bacha).

 

Określenie „koncert” wywodzi się z łacińskiego czasownika „concertare” co oznacza spierać się, walczyć. W koncercie solowym jeden solista występuje z towarzyszeniem np. orkiestry. W początkowym okresie swojego rozwoju koncert instrumentalny nie wykazywał istotnych różnic w stosunku do sonaty.

Istniały dwa rodzaje koncertów :

·         concerto da chiesa (przeznaczone do wykonywania w kościele podczas nabożeństw) z częściami fugowanymi o nietanecznym charakterze;

·         concerto da camera (przeznaczone do wykonywania w komnatach dworskich) z elementami tanecznymi.

Na początku XVIII wieku włoski kompozytor Antonio Vivaldi ustalił 3-członową budowę koncertu solowego o częściach : szybka – wolna – szybka.

 

Pozdrawiam.

1 5 1