Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-02T16:05:07+01:00
Oświecenie - okres w dziejach kultury europejskiej, przypadający na XVIII w., w którym modna stała się nauka. Myśl przewodnia ,, Myślę, więc jestem ". Filozofowie uważali że:
-tylko dzięki nauce, człowiek może się rozwijać
-oświata powinna być dostępna dla każdego
-wiedza i wykształcenie przyczyniają się do tego, że ludzie będą szczęśliwsi bo będę umieli zrozumieć i rozwiązać swoje problemy.
Wybitnymi myślicielami epoki oświecenia byli: Wolter, Edward Jenner, James Walt, James Cook itd. Najwybitniejszymi był jednak Monteskiusz.Głosił on że ludzie powinni być równi i wolni wobec prawa. Wynalazki XVIII wieku bardzo wpłynęły na rozwój Świata. Były to m.in: maszyna parowa, balon, szczepionka przeciwko ospie, termometr, piorunochron. W XVII w. w okresie odrodzenia budowano małe ale bardzo przytulne pomieszczenia. Wiele ludzi powracało na wsie. Wrócono również do sztuki antycznej. Pojawiły się kolumnady, portyki i frontony. Styl ten, w którym docierano do harmonii,, a nie do przepychu nazywa stylem klasycystycznym. W malarstwie zaczęta malować sceny mitologiczne. W muzyce komponowano utwory instrumentalne, sonety, msze, opery, oratoria. W modzie damskiej królowały suknie z drogich materiałów: tiul, a u mężczyzn obcisłe spodnie, fraki, trzewiki itd. Ważnym elementem ubioru były peruki. Stolicą nowego stylu została Francja. Klasykami wiedeńskimi byli:
Jacques- Louis David - Malarz
Joseph Haydn - muzyk
Wolfgang Amadeusz Mozart - muzyk
Ludwig van Beethoven - muzyk.
1 5 1