Odpowiedzi

2012-07-24T22:59:23+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).

STANISŁAW MONIUSZKO

( ur. w 1819 r. w Ubielu, zm. w 1872 r. w Warszawie )

Polski kompozytor, organista, dyrygent i pedagog. Pochodził z rodziny szlacheckiej osiadłej na Białorusi. Pierwszą nauczycielką gry na fortepianie była matka. W roku 1827 ojciec przywiózł go na dalszą naukę gry do Warszawy.W roku 1830 Moniuszko rozpoczął naukę w gimnazjum w Mińsku, pobierając jednocześnie prywatne lekcje muzyki. W roku 1837 wyjechał do Berlina na studia muzyczne, a później zamieszkał w Wilnie.

W roku 1846 Moniuszko przyjechał na krótko do Warszawy i powziął pomysł stworzenia opery, której akcja rozgrywałaby się w Polsce, a muzyka nawiązywałaby do muzycznych tradycji narodowych. Tak narodziła się „Halka” z librettem Włodzimierza Wolskiego.  Po entuzjastycznym przyjęciu opery kompozytor wyjechał do Weimaru, a następnie do Paryża. W roku 1858 przeniósł się na stałe do Warszawy.

 

Ważniejsze kompozycje S. Moniuszki:

 

opery – „Halka”; „ Hrabina”; „Verbum nobile”; „ Straszny dwór”; „ Paria”; „ Flis” operetki, balety pieśni – zebranych w 6 zeszytach  „Śpiewnikach domowych”, kantaty muzyka instrumentalna, utwory fortepianowe, muzyka religijna.


Pozdrawiam.

6 4 6