Odpowiedzi

2010-02-03T18:19:16+01:00
Władysław Tarkowski, ojciec Stasia oraz Rawlinson, ojciec Nel wyjechali nadzorowac budowę kanału Sueskiego. Dzieci tęskniły za rodzicami. Staś opiekował się Nel, jak własną siostrą. Pomimo swojego młodego wieku starał się być czujny i świadomy niebezpieczeństw. Niestety pewnego dnia dzieci zostały porwane przez Hamisa. Miały stac się kartą przetargową i zostac wymienione za Fatmę i jej dzieci podlegające aresztowi domowemu. Z początku nie zorientowały się co się dzieje. Powiedziano im, że niebawem spotkają się z ojcami. Pociąg zatrzymał się w El Garach. Potem karawana wywiozła porwanych wgłąb pustyni.

Tarkowski i Rawlinson z niecierpliwością wypatrywali swoich dzieci. Niestety czas mijał i nikt się nie pojawiał. W końcu mężczyźni byli już pewni, że ich dzieci zostały porwane. Byli gotowi zrobic wszystko, aby odnaleźc pociechy. Wyznaczono nawet nagrodę w zamian za pomoc w poszukiwaniach.

Droga przez pustynię okazała się bardzo męcząca. Dzieci nie były przyzwyczajone do tak wysokich temperatur i niewygodnej jazdy. Za karawaną podążała suczka Nel, Saba. Pies nie opuszczał swojej pani, chociaż podróż dla suczki była bardzo ciężka. Dzieci usiłowały pozostawic po sobie jakiś znak na pustyni. Niestety ich zamiary zostały wykryte przez Gebra. Ukarał je chłostą, podobnie jak nagminne próby ucieczki podejmowane przez Stasia.

W czasie wędrówki przyszły nowe wieści. Zdobyto Chartum, a Anglicy zdecydowali się na odwrót. Ta wiadomośc bardzo przybiła dzieci, nie straciły one jednak nadziei.

Po długiej podróży przez pustynie, której towarzyszyły liczne burze piaskowe karawana dotarła do raju Mahdiego. Miejsce to bardzo różniło się od dotychczasowego krajobrazu. Było tu dużo zieleni. Dzieci wraz z opiekunką, panią Oliwier, zatrzymały się u Emira Tahdila. Po krótkim odpoczynku wyruszono w dalszą podróż. Dzieci nie wiedziały dokąd zmierzają. Staś uspokajał Nel i pocieszał, że niedługo spotkają się z ojcami. W Omdurmanie dzieci miały spotkac się z Mahdim. Staś pokładał wielkie nadzieje w rozmowie z wielkim panem. Spotkany przez dzieci Greg, obiecał, że wstawi się za nimi u władcy. Powiedział również, że Staś będzie musiał zgodzic się na zmianę wiary, jeżeli chce uchronic siebie i Nel przed pewną...