Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-02T17:27:37+01:00
Amazońska dżungla deszczowa jest niepowtarzalnym biotopem, gdzie żyje wielka ilość ptaków, ssaków i owadów. Ten raj na ziemi jest poważnie zagrożony. Badania naukowe zostały zapoczątkowane dopiero niedawno. Amazońska dżungla deszczowa zajmuje trzecią część powierzchni Ameryki Południowej. Leży na terenach 7 państw , jej największa część znajduje się w Brazylii. Przez dżunglę przepływa dwie trzecie słodkich wód całego świata, głównie wód Amazonki i jej 1100 dopływów, których dorzecza zamieszkują niezliczone gatunki dzikich zwierząt.
Rzeki w dżungli deszczowej pełne są życia , od milionów małych owadów po olbrzymie aligatory. Wiele ryb płynie pod prąd z morza, np. rekiny, sole, ryby piły, manty i belony – ryby o długim, wyciągniętym ciele i spiczastej głowie. Z wybrzeży w głąb lądu przeniosło się wiele innych zwierząt np. manat, ropucha olbrzymia i syrena o długości prawie 2 m, która w innych miejscach już prawie wyginęła. Bogata oferta pokarmowa zwabia w pobliże rzeki wiele mięsożerców i wszystkożerców, także i ludzi. Na pierwszy rzut oka niezamieszkała Amazonia jest ojczyzną wielu plemion indiańskich, które znakomicie umiały przystosować się do tutejszych warunków. Indianie chwytają kilka gatunków piranii. W wodzie bezgłośnie pływa kajman, który łapie ryby i inne zwierzęta. Sam czasem pada ofiarą anakondy, jednego z najdłuższych węży świata. Na brzegach rzek żyje ibis szkarłatny, warzęcha różowa i hoacyn, kurak żywiący się kwiatami orchidei. W rzekach Amazonii mieszka też opos wodny, prawdopodobnie jedyny żyjący w wodzie torbacz ma świecie. Podobnie jak znane torbacze australijskie, również i on nosi swe młode w torbie. Specjalne umiejętności ma pewien gatunek bazyliszka, jaszczurki spokrewnionej z legwanami, która potrafi na tylnych przebiec krótki odcinek drogi po wodzie.
2 5 2
2010-02-02T17:31:36+01:00
DŻUNGLA – termin oznaczający pierwotnie i współcześnie w części publikacji specjalistycznych rodzaj formacji roślinnej charakterystycznej dla nadrzecznych terenów w północno-wschodniej części Azji Południowej. W języku potocznym i według niektórych publikacji specjalistycznych termin funkcjonuje jako synonim szeroko ujmowanego wilgotnego lasu równikowego.

Określenie to wywodzi się z sanskryckiego słowa (jaṅgala) znaczącego "nieużytek, ziemię nie nadającą się do uprawy". Pierwotnie nazywano tak lasy nadrzeczne w dolnym biegu Gangesu i Brahmaputry. Z czasem mianem tym zaczęto określać inne, trudno dostępne lasy wtórne, tworzące niedojrzałą fazę rozwojową równikowego lasu deszczowego w Azji południowej i południowo-wschodniej. Formacja taka cechuje się bardzo bujnym rozwojem podszytu, licznie rosną w niej liany, krzewy światłolubne i okazałe rośliny zielne. Powstaje w wyniku zniszczenia warstwy drzew, co umożliwia dostęp światła do dolnych warstw roślinności. Warunki takie istnieją nad brzegami rzek, na granicy lasu lub mają charakter antropogeniczny – są skutkiem wyrębów lasów. Nieprzebyta gęstwina jaką tworzy zwarta roślinność, w tym zwłaszcza obfitość lian, często ciernistych lub kolczastych, powoduje, że przez wielu podróżników jest ona błędnie identyfikowana jako las pierwotny.

Z czasem określenie "dżungla" zaczęło funkcjonować jako zamiennik dla faktycznie pierwotnych wilgotnych lasów równikowych. Mimo że dotyczyło to głównie języka potocznego, z czasem pojawiły się publikacje specjalistyczne, w których termin zaadoptowany został w szerokim znaczeniu[5], czasem przy pełnej świadomości jego genezy. Gdzie indziej takie rozszerzanie znaczenia terminu "dżungla" określane jest w piśmiennictwie fachowym jako "raczej niesłuszne".
mysle ze naj dostane