Odpowiedzi

2009-10-06T17:58:01+02:00
Mit o Labdakidach jest tragicznym wstępem do ,"Antygony" Sofoklesa. Opowiada nam o przeklętym rodzie Labdakich.


Lajos wraz ze swą żoną Jokastą panują w królestwie Teb, mają młodego synka i są szczęśliwą rodziną, lecz pewnego dnia wyrocznia przepowiada władcy Teb straszną wróżbę. Oświadcza mu że zabije go własny syn a następnie poślubi jego żonę.


Przejęty Lajos długo boryka się z problemem. Próbując oszukać przeznaczenie nakazuje wywieść małego Edypa do lasu i przebić mu obie stopy, a zarazem skazuje dziecko na pewną śmierć.


Posłaniec wywozi chłopca do lasu, lecz sumienie nie pozwala mu skrzywdzić dziecka. Okazując swą słabość zostawia malca nie zadając mu żadnych ran, a zarazem unicestwiając nikczemny plan Lajosa.

Niebawem po porzuceniu chłopiec zostaje znaleziony w krzakach przez pasterza, który go ocala i oddaje go na wychowanie w królewskie ręce. Mały Edyp dorasta wychowywany przez Polibosa i Meryp. Wiedzie wspaniałe życie jako młody następca tronu, jego los toczy się zupełnie odmiennie jak zaplanował jego biologiczny ojciec Lajos.

Chłopiec w pewnym momencie dorastania wybiera się do wyroczni by odkryć jaka czeka go przyszłość. Właśnie w tym momencie jego życie nabiera ponurego kształtu, ponieważ jak każdego mężczyznę z rodu Labdakich także i go dotyka zła wróżba.

W chwili gdy młody następca tronu dowiaduje się, że ma zabić swego ojca a poślubić matkę, zrzeka się tronu i ucieka z królestwa, bowiem nie wie że Polibos i Mery nie są jego prawdziwą rodziną. Nie chcąc skrzywdzić osób, które tak bardzo kocha załamany biegnie przed siebie aż trafia do lasu.

Na swej drodze przypadkowo spotyka prawdziwego ojca -Lajosa z którym toczy pojedynek. Mężczyźni nie rozpoznają się i walczą zażarcie między sobą. Tak jak przepowiedziała wyrocznia syn zabija ojca. Następnie trafia do zniewolonych przez Sfinksa Teb i nie mając nic do stracenia walczy ze Sfinksem, próbując wyzwolić królestwo spod jego nacisku.

Wygrywa walkę, a wdzięczny lud w zamian za ocalenie wysławia Edypa i nadaje mu miano nowego władcy. Mężczyzna nie mając się gdzie podziać przyjmuje koronę i poślubia niedawno owdowiałą Jokastę ? nie wiedząc, że jest ona jego własną matka. Żyje pełnią życia wraz ze swą małżonką, która daje mu czworo dzieci Polinejkesa, Etoklesa, Antygonę i Ismenę.
1 5 1
2009-10-06T17:59:25+02:00
Nad rodem Labdakidów ciążyła klątwa ponieważ Lajos uwiódł i porwał młodego chłopca, Chrysipposa, którego uczył powożenia. Klątwę rzucił ojciec chłopca król Pelops.