Słuchajcie, potrzebuję streszczeń jakiś książek o szopkach krakowskich. Streszczenie może być z internetu, ale prosiłabym o tytuły książek i streszczenie, lub link do streszczenia. Bardzo proszę o pomoc. Dam najlepszą.

Z góry dziękuję ;)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-02T18:57:48+01:00
Danuta R. Kawałko-"Bożonarodzeniowe szopki" - autorka opisuje ze szczegółami jak i od kiedy powstało Boże Narodzenie.Opowiada też o tradycji budowania Bożonarodzeniowej szopki, rozpowszechnił się ten zwyczaj dzięki zakonom franciszkańskim w średniowieczu ,do Polski dotarł wraz z zakonnikami. Najpierw szopki urządzano tylko w kościołach. Autorka kładzie nacisk na szczegóły i daty , opowiada historię szopek traktując je jak swoiste dzieła sztuki.
Anna Kozieł , Jacek Kubienia -"Betlejem Krakowskie. Dzieje szopki krakowskiej" -autorzy oddają nam do rąk wspaniale wydany album , opisujący szopki Krakowa - ich historię. Dzięki wspaniałym zdjęciom przenosimy się w zaczarowany świat i tak dowiadujemy się o rozkwicie jasełek w Polsce na przełomie XVII i XVIII w. w okresie Kontrreformacji związanej z nasileniem akcji misyjnej Kościoła Katolickiego.