Odpowiedzi

2010-02-02T18:13:51+01:00
Czesław Miłosz (ur. 30 czerwca 1911 w Szetejniach, zm. 14 sierpnia 2004 w Krakowie) – polski prawnik i dyplomata, poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz; w latach 1951–1989 na emigracji, do 1960 we Francji, następnie w Stanach Zjednoczonych; w Polsce do 1980 obłożony cenzurą; laureat Neustadt International Prize for Literature (1978) i Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1980); profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Uniwersytetu Harvarda; w 1993 powrócił do kraju, członek Polskiej Akademii Umiejętności, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, kawaler Orderu Orła Białego; pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce; brat Andrzeja Miłosza.
25 lat temu - 10 grudnia 1980 roku - literackiego Nobla odebrał trzeci z kolei polski laureat tej nagrody - Czesław Miłosz.

W uzasadnieniu jury napisano, że polski poeta dostał nagrodę za bezkompromisową wnikliwość w ujawnianiu zagrożenia człowieka w świecie pełnym gwałtownych konfliktów.

Sam Miłosz po latach tak opisywał tę chwilę w Autoportrecie przekornym: „Kiedy dostałem Nagrodę Nobla, to już całkowicie straciłem kontrolę i tylko włosy wydzierałem z głowy dowiadując się, kim jestem w oczach innych. Zawsze uważałem siebie, na przykład, za poetę dość hermetycznego, dla pewnej nielicznej publiczności. I co się dzieje, kiedy tego rodzaju poeta staje się sławny, głośny, kiedy staje się kimś w rodzaju Jana Kiepury, tenora, albo gwiazdy futbolu? Naturalnie, powstaje jakieś zasadnicze nieporozumienie”.
Po przyznaniu Miłoszowi Nobla dziennikarze i krytycy literaccy dyskutowali nad politycznymi uwarunkowaniami tej nagrody. Trudno było uznać za przypadek, że otrzymał ją polski emigracyjny poeta w roku utworzenia Solidarności. Nagroda Nobla dla Miłosza interpretowana była jako wyraz poparcia dla politycznych przemian zachodzących we wschodnim bloku tak jak późniejsza polityczna Nagroda Nobla przyznana Lechowi Wałęsie.
W 1980 roku tak często zarzucano Szwedzkiej Akademii kierowanie się w swoich wyborach pozaliterackimi względami, że akademicy pierwszy raz zrezygnowali z tradycyjnej dyskrecji. Ujawnili, że nazwisko Miłosza od czterech lat pojawiało się na listach kandydatów do nagrody.
10 3 10
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-02T18:22:58+01:00
Czesław Miłosz - (1911 - 2004), urodził się i wychował na Litwie, do której przywiązanie mocno akcentuje w swojej twórczości (Dolina Issy). Od 1960 roku w Kalifornii, gdzie na uniwersytecie w Berkeley pracuje jako profesor na Wydziale Języków i Literatur Słowiańskich. Okres na emigracji to czas intensywnej twórczości poetyckiej, który zaowocował wieloma tomikami poezji. Jako poeta jest czytany i ceniony na całym świecie. Swoją twórczością jest obecny w kraju, w Polsce, który przechodzi przeobrażenia polityczne i społeczne. W 1980 roku, w uznaniu jego zasług i wkładzie twórczego do literatury światowej, przyznano mu literacką Nagrodę Nobla. Pod koniec życia wrócił do kraju, gdzie zmarł w Krakowie w roku 2004.
:)
Liczę na najlep. i pozdrawiam :)

to nie z neta!!
16 4 16