Odpowiedzi

2010-02-02T19:29:18+01:00
Edyp jako mały chłopiec zostaje porzucony. Znajdują go prości ludzie, gdy dorósł dowiaduje się od pytii delfickiej, że zabije ojca i spłodzi ze swoją matką dzieci. Ucieka, na drodze spotyka jakiegoś faceta( to jego biologiczny ojciec) wdają się w kłótnie edyp nie wytrzymuje i zabija faceta( pierwsza część przepowiedni się sprawdziła) przybywa do krainy gdzie nie ma władcy. Miasto jest gnębione przez sfinksa, edyp łamie zagadke sfinksa, odpowiedz ukazała mu się we śnie. Poślubia tutejszą księzniczkę( jego biologiczną matke) płodzi dzieci.
Na jego państwo spadają różne zarazy, choroby, smierć...
Edyp jest bez radny, nie może sobie z tym poradzić, ale jako możny władca nie pokazuje tego poddanym, po miescie krążą plotki że edyp zabił ojca. Edyp przeżywa stres, stresorami edypa są choroby, myśl że zabija ojca, bezradnośc.
Wysyła do pytii delfickiej swojego przyjaciela aby sie dowiedzial o dalszych losach swoich państwa. Dowiaduje się edyp że zabił swojego ojca, doznaje szoku, kiedy sie dowiedział także o tym że sypia ze swoją matką sam jako władca zsyła siebie na potępienie i wygnanie, wydłubuje sobie oczy, jego matka się zabija.
Tragizm Edypa: zabicie ojca, kataklizmy w jego państwie, sypianie z matką, śmierć matki, zesłanie siebie na potępienie...
Mam pytanie a co z tego dostałeś/a?Za ocene