Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-02T18:47:06+01:00
Film Jerzego Antczaka "Chopin - Pragnienie Miłości" jest z pewnością jednym z najważniejszych polskich filmów ostatnich lat. To efekt długoletniej pracy wspaniałego duetu - Jerzego Antczaka - reżysera(laureata m.in. Grand Prix „ Złote Lwy Gdańskie ”) i wybitnej aktorki - Jadwigi Barańskiej (dzięki nim powstały również "Noce i dnie").
Ten zrealizowany z rozmachem film Jerzego Antczaka i Jadwigi Barańskiej przybliża widzom postać Fryderyka Chopina - jednego z najznakomitszych kompozytorów, którego na świecie często utożsamia się z Polską. Poprzez ośmioletni związek Chopina z jedną z najgłośniejszych pisarek epoki romantyzmu George Sand film przedstawia nieznane fakty z życia kompozytora, umożliwiając poznanie tej postaci od innej strony, niż tej, którą znamy z książek i podręczników.
Twórcy filmu dołożyli wszelkich starań, aby wiernie oddać obraz epoki, w której żył i tworzył Fryderyk Chopin ( np. obyczaje, styl życia bohaterów ,znakomite stroje zaprojektowane przez Magdalenę Tesławską i Pawła Grabarczyka oraz piękne wnętrza – wykonane przez Andrzeja Przedworskiego). Kompozytor jest jednak przedstawiony nie tylko przez pryzmat swego rodzinnego kraju, ale jako człowiek, który odniósł sukces światowy. Sceny filmu rozgrywają się więc nie tylko w Warszawie, ale i w Paryżu oraz na Majorce, gdzie były kręcone.
Kilkumiesięczne próby poprzedzające rozpoczęcie zdjęć pozwoliły parze reżyserskiej na znalezienie doskonałych odtwórców ról w filmie , zarówno pierwszoplanowych , jak i drugoplanowych. W roli Fryderyka Chopina wystąpił Piotr Adamczyk, postać George Sand odtworzyła Danuta Stenka, a w role jej dzieci Solange i Maurycego wcielili się Bożena Stachura i Adam Woronowicz. Znakomici aktorzy wcielili się wśród odtwórców ról drugoplanowych (m. in. Janusz Gajos – Wielki Książę Konstanty, Piotr Fronczewski - Nowosilcow, Marian Opania - Jan, Jerzy Zelnik – Mikołaj Chopin, Andrzej Zieliński – Albert Grzymała , Agnieszka Sitek – Izabela Chopin , Anna Radwan – Ludwika Chopin, Zofia Merle – Zuzanna , Anna Korcz ).
Na szczególną uwagę zasługują zdjęcia Edwarda Kłosińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich operatorów .W filmie ważną rolę odgrywa również muzyka Chopina w wykonaniu Janusza Olejniczaka i Polskiej Orkiestry Symfonicznej. Stanowi ona nie tylko tło dla rozgrywających się na ekranie wydarzeń, ale jest również istotną częścią dramatu. Ilustruje namiętności, o których film opowiada.
Szkoda , że film trwa tylko dwie godziny , bo jest bardzo ciekawy .
Bilet do kina kosztuje zaledwie dziesięć złotych i naprawdę opłaca się je wydać , na taki wyśmienity film .