Nie do konca praca domowa :P

O co chodzi w izomerii podstawiania ?

-Zasady nazywania zwiazkow (z przykładami)
-o co chodzi w takim zapisywaniu i jak to odczytywać:

1-chloro-2-metylobutan

CH₂-CH-CH₂-CH₃
| |
Cl CH₃

Oraz zachodzenie reakcji substytucji

Wszystko prosze krok po kroku i wytlumaczyc jasno jak dla idioty :)

jakby byly jakies pytania bo pewnie napisalem nie zrozumiale to moje gg 785740

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-08T19:28:51+02:00
Izomeria podstawiania inaczej położenia podstawników - izomery (dwa wzory) które mają tyle samo atomów C i H , ich łańcuch identycznie wygląda z tym że różnią się meijscem przyłączenia dodatkowej grupy którą jest np. "CH₃" jak widać na 1. załączniku mamy dwa izomery położenia podstawników ;P w pierwszym grupa CH₃ jest dołączona do 2 atomu węgla (licząc od lewej) a w drugim do trzeciego.

Nazwa: Przede wszystkim jeśli mamy alkany to numeruje się atomy węgla od tej strony w której najlbliżej końca jest dołączona grupa. Jeśli są to alkeny wtedy liczy się od węgla który jet najbliżej wiązania :P i tak w 1.przypadku ; najpierw patrzysz ile masz at.węgla, mamy 7 C + dodatkowo grupa. Od której strony jest bliżej końca? - od lewej, więc liczysz węgle od lewej.. Następnie patrzysz przy którym atomie wegla znajduję sie dołaczona grupa. Mamy ja przy drugim atomie (stąd w pierwszym przypadku cyfra 2 przed nazwą ) następnie stawiamy "-" myślnik, piszemy nazwę tego nieszczęsnego doczepu (czyli dodatkowej grupy) nazywa się ona gr.metylowa, więc już mamy część nazwy 2-metylo następnie liczysz ile masz wszystkich węgli w najdłuższym łancuchu. Jest ich 7 prawda ? czyli nazywa się to heptan, co dołaczasz do poprzedniej częsci anzwy i masz 2-metyloheptan.

W 2 przypadku analogicznie zmienia się tylko miejsce przyłączenia tej grupy CH₃ więc zmienia się tlko cyfra przed nazwą związku z 2 na 3.

Natomiast gdy mamy dwie grupy takie same, dodatkowo dołączone do tego naszego najdluzszego łąńcucha, wtedy piszemy po przecinku cyfry oznaczające miesce pzyłączenia obu (czyyli ejsli np. grupy te sa dolaczone do 2 i 3 atomu węgla wtedy piszemy np. 2,3-dimetyloheptan ) di- bo są dwie grupy, jak jest jedna można napisać przedrostek mono ale ogolnie sie tego nie uzywa. :) analogicznie jesli beda 3 takie grupy postawimy przed nazwa przedrostekj tri potem tetra itd.
Gdy mamy dwie rózne grupy jak w przypadku który podales wtedy zmienia się tylko to że musisz uwazac na to od któej grupy zaczynasz, robi się to w kolejnosci alfabetycznej. Twój podany związek będzie więc nosił nazwę 1-chloro,2-metylobutan.

Substytucja czyli reakcja podstawiania. To trochę inny dzial niż ten powyższy, gdyż wzór który podales jest 'pochodną węglowodorów - czyli fluorowcopochodną ) reakcja zachodzi pod wplywem światła co zapisujes ei nad strzałka jak 'hv' W reakcji rzecz polega w tym że dodając np. do CH₄ Cl₂ pod wpływem hv, jeden atom wodoru 'wymienia się z chlorem położeniem, nie zmienia to wyglądu wiązania (np.w alkenach, nie powoduje jakichś istotnych zmian) sam odłączony wodór ktory ustapil miejsca jednemu atomowi chloru połączy się z tym co pozostał atomem Cl, np. CH₄ + Cl₂----> CH₃Cl + HCl , Analogicznie zaiast chloru może to być iny fluorowiec np. Br czy I .
1 5 1