Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-02T19:41:36+01:00
Postaram się w miarę treściwie;-)
1. Armia Czerwona odnosiła w początkach wojny katastrofalne klęski, gdyż nie była technicznie gotowa do prowadzenia efektywnej wojny na "europejskim" poziomie. Dały się we znaki zacofanie techniczne i mentalne. Armia wciąż czekała na nowoczesne wyposażenie takie jak czołgi T-34, które mogłyby sobie spokojnie poradzić z pancernymi kolumnami Wehrmachtu.
Dużo namieszała też polityka. Stalin nie chciał niczym sprowokować Hitlera, gdyż zdawał sobie sprawę z realnej (patrz- strasznie niskiej) wartości bojowej swoich wojsk, o czym brutalnie przekonał się podczas Fińskiej Wojny Zimowej. Po prostu kazał nie atakować nacierających Niemców, a gdy wojna stała się faktem popadł w kilkudniowa depresję. Ludność witała Niemców jak wyzwolicieli a nie wrogów.Poza tym czystka przeprowadzona w szeregach Armii Czerwonej pozbawiła ją większości swego korpusu oficerskiego. Zdarzało się że w ciągu roku szeregowiec stawał się kapitanem bez ukończenia żadnych szkół. po prostu wojsko ZSRR nie miało dostatecznego doświadczenia.
2. Na porażkę Niemiec złożyło się kilka czynników i najważniejszym wbrew obiegowej opinii nie była mroźna rosyjska zima. Po pierwsze pod koniec lata Hitler zażądał kategorycznej zmiany planów Fall Barbarossa. początkowo głównym celem Wehrmachtu była Moskwa, lecz Führer zarządził skierowanie wojsk na Ukrainę, co oznaczało stratę czasu. Gdy znów chciał zdobyć Moskwę zaczynała się jesień i było już za późno na zajęcie jej przed końcem roku. Tak więc zima zastała Niemców 100 km od Moskwy. 30 stopniowy mróź zatrzymał dostawy dla wojska. Brak żywności i amunicji oraz zamarzająca ropa do czołgów zatrzymały ofensywę Wehrmachtu i zdziesiątkowały szeregi Niemców. nie bez znaczenia byli działający na tyłach Niemców partyzanci, uniemożliwiający transport i normalne życie na zajętych terenach.