Streszczenie lektury pt. "Opowieści z Narnii", a dokładniej to: "Lew, czarownica i stara szafa", jest to część 1. ;-)
Autor: C.S. Lewis. ;-)
Potrzebuję jeszcze na dziś, to ważne...
(o szczegóły proszę nie pytać). ;-)
Z góry dziękuje. ;*
Może być z neta, ale żeby było...
Ja nie będę za to dawać spana i proszę, aby nikt nikomu nie dawał spana, chodź wie że to z neta...
Plose. ;*

1

Odpowiedzi

2013-01-11T21:24:52+01:00

Książka pt. "Lew, Czarownia i stara szafa" opowiada o niezwyklych przygodach dzieci.

Na początku utworu Profesor przyjmuje pod swój dach kilkoro dzieci, ponieważ w Londynie trwa wojna, a one nie czują się tam bezpiecznie. Jest to rodzeństwo. Miły starszy Pan jest bardzo gościnny i pozwala im na różnego rodzaju zabawy. Wlaśnie podczas jednej z zabaw Łucja spostrzegła, że szafa kryje w sobie wiele tajemnic. Dziewczynka postanowiła lepiej zbadać sprawę i natknęła się tam na Tumnusa. Faun był bardzo zadowolony ze spotkania z dziewczynką. Z żalem przyznal, że kraina do której przypadkiem trafila dziewczynka, nazywa się Narnia. Tutaj swoje rządy sprawowala Czarownica, ktora nie znosiła sprzeciwu. Wieczna zima w tej krainie byla jej zaslugą. Dziewczynka jest bardzo zdumiona i wraca do dzieci, aby im opowiedziec o swoich przygodach. Niestety, ale nikt nie wierzy w dziwną opowieść dziewczynki. Dopiero po kilku dniach sprawa się wyjaśniła, bo własnie wtedy raz jeszcze do szafy weszla Łucja, a zaraz po niej Edmund. Tym razem Edmunda spotkała niesamowita przygoda, ponieważ na swojej drodze napotkał Czarownicę, która namówiła go, aby ten przyprowadził do jej krainy inne dzieci. Chłopiec sam nie potrafi wyjaśnić tego co się stało, ale postanowił namówić rodzeństwo, aby poszli z nim do dziwnej krainy. Wszyscy wyruszyli do Narnii.

W Narnii od bobrów dowiadują się, że Lew Aslan chce walczyć ze zlą Czarownicą, jednak wygrana będzie dopiero wtedy, kiedy tron obejmą dwie Córy Ewy i dwóch Synów Adama. Dzeci domyślają się, ze to one będą musiały podjąć się tej walki. Niestety, ale w tym samym czasie naiwny Edmund spotkał się z Czarownicą, a ta polecila słudze uwięzić go. Sama natomiast udała się do Aslana.

W tym samym czasie dzieci kierują się do Kamienngo Stołu i zdziwieni sa tym, że zimy jest coraz mniej. Od św. Mikolaja dostają rzeczy przydatne do walki. Przy Kamiennym Stole czekał juz na nich Aslan oraz Czarownica. Zła Czarownica chciała dla siebie Edmunda, ale Aslan nie wyraził na to zgody. Przed swoją śmiercią wskazał Piotra jako rycerza i polecił walkę z Królem. Biedny Aslan poddał się Czarownicy, która go uśmierciła, a ta już cieszyła się na myśl o wygranej. Na szczęście prawo mówiło o tym, że Aslan nie może zginąć. Czarownica postanowila walczyć o swoją władzę z chłopcem. Kiedy Czarownica zniknęła, aby zdobyć zwycięstwo, Aslan powraca do życia, niszczy zamek i w towarzystwie leśnych stworzeń biegnie na ratunek dzieciom. Dzięki temu wygrywa dobro.

Sprawdziła się przepowiednia, ponieważ na tronie zasiadly dzieci, które sprawowały rządy, w krainie niezwykej i przedziwnej. Dzięki nim wszystko bylo piękne i wspaniałe. Nie było już walk ani kłótni, dlatego po dłuższym czasie dzieci postanowiły wrócić do domu Profesora.

37 4 37
Moge ci to opowiedziec w skrucie zapros na faceboku natalia adach zjdeic e w czarnych getrach buiala bluzka z napisami