Odpowiedzi

2010-02-02T19:56:27+01:00
Władysław Jagiełło Wielki Książę Litwy i król Polski. Jedna z najwazniejszych postaci historycznych. Król charakteryzujący się niezłomną odwagą przeciw Krzyżakom
Żoną Jagiełły była JAdwiga Adegwańska - córka króla Ludwika Węgierskiego. Jedynym źródłem wiedzy o jego wyglądzie to wpisy z kroniki Jana Długosza: ,,Wzrostu był mizernego, twarzy ściągłej, chudej, u brody nieco zwężonej. Głowę miał małą, prawie całkiem łysą, oczy czarne i małe, niestatecznego wejrzenia i ciągle biegające. Uszy duże, głos gruby, mowę prędką, kibić kształtną, lecz szczupłą, szyję długą."
Dążył zawsze uparcie do celu, gdyż niezłomnie próbował nawrócić Litwę na wiarę katolicką. Przed każdą wyprawą wojenną odwiedzał Kościół Bożego Ciała w Poznaniu, co świadczyło o jego głębokiej wierze i religijności. Jego największym osiągnięciem była wygrana bitwa po Grunwaldem. Do końca pragnął, aby ta wojna się nie odbyła. Był bardzo wrażliwy na krzywdę ludzką. Był bez watpienia postacią niezwykle odpowiedzialną w swoich rządach.
Historycy oskarżają go o nie wykorzystanie zwycięstwa po Grunwaldem tj. nie zajął całkowicie terytorium wroga, które nadal stanowiło wielkie zagrożenie.
Jagiełło był najdłużej panującym królem Polski. Jego rządy były sprawiedliwe, uczciwe i pragnące dobra dla narodu.

Napisane w formie charakterystyki, a nie notatki historycznej. Tak jak w poleceniu ;P
15 3 15