` . Prosze o recenzje : "Pana Tadeusza" - A.Mickiewicza.
` wstęp - rok, miejsce akcji , powieść , autor.
` rozwinięcie - zachęcenie do czytania , wady , zalety
` zakończenie - własnie zdanie na temat książki / opinia .

prosze o szybkie odpisanie . ; ]
z góry dziękuje ; **

1

Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-04-09T13:43:26+02:00
,,Pan Tadesz,, A. MIckiewicz

Mickieicz do pracy nad książką przystąpił w połowie roku 1832, nadając jej wstępny tytuł Żegota. Autor urodził się w 1798r., a zmarł w 1855r.w Turcji podczas epidemii cholery, poeta, dramaturg, autorBallad i romansów, Dziadów, Pana Tadeusza. Był najbardzej znanym poetą, pochodził z LItwy. Akcja Pana Tadeusza rozgrywa się w ciągu kilku sierpniowych dni 1811r. Miejscem wydarzeń jest dworek szlachecki Soplicowo i jego okolice, niedaleko Nowogródka na Litwie.
Pan Tadeusz to lektóra godna uwagi, trudna epopeja, która została napisana wierszem, co przysparza uczniom problemów przy interpretacji. Każdy wers najeżono słowami o różnych znaczeniach i pochodzącymi z innych języków. Ten fakt nie powinien jednak znichęcać, ale właśnie inspirować do odkrywania innego minionego świata, zawartego w gamie różnorakich wyrazów zarówno obcego, jak i staropolskiego pochodzenia. Argumentami, które stanowczo przemawiają za przeczytaniem Pana TAdeusza jedt to, że warto poznawać inne gatunki literackie niż tylko książki fantasy czy romanse. W dobie komputerów i elektroniki potrzeba nam zarówno twórczości pisanej wierszem, jak i samych wierszy. Historia szlachecka napisana przez Mickiewicza opiera się na przekazaniu potomnym zawsze aktualnych wartości. Jeżeli będziemy się obracać jedynie w kręgu zagranicnych autorów, opisujących odległe światy i wyimaginowane krainy, zapomnimy szybko o wspaniałym dorobku polskiego kwiatu literatury.
Pośród wielu wartościowych książek polecanych nam w bibliotekach czy też przez nauczycieli, w szkole Pan Tadeusz zajmuje zaszczytne miejsce. Tak ważnego dla historii Polski dzieła nie wolno nam zapominać. Jeżeli teraz książka Mickiewicza leży zakurzona gdzieś na strychu czy w szafie, warto ją wyciągnąć i po prostu przeczytać. Moim zdaniem Pana Tadeusza nigdy nie powinno zabraknąć wśród leektur szkolnych ani i w naszych sercach. Jest to książka warta uwagi i przeczytania.
1 3 1