Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-02T22:02:46+01:00
Recenzja filmu ''STOWARZYSZENIE UMARŁYCH POETÓW''
W 1989 roku wszedł na ekrany kin polskich film ''Stowarzyszenie Umarłych Poetów''. Tu od razu muszę wyjaśnić, że tytuł jest mylący. To nie horror ani thriller! Nie jest to również film akcji, a mimo to oglądałam do z zapartym tchem od początku do końca. Dlaczego? Ponieważ opowiada o rzeczach bliskich każdemu nastolatkowi: o szkole i nauczycielach, relacjach między rodzicami i dziećmi, przyjaźni, pierwszej miłości, pasjach i marzeniach.
Akcja filmu rozgrywa się w 1959r., w Stanach Zjednoczonych. Do znakomitej szkoły średniej, Akademii Weltona, przybywa nowy nauczyciel literatury angielskiej, John Keating. Zainspirowana jego niezwykłymi pomysłami i nieprzeciętną osobliwością grupa uczniów zawiązuje Stowarzyszenie Umarłych Poetów. Spotykają się potajemnie w grocie położonej w pobliżu szkoły, gdzie spędzają czas na czytaniu poezji i rozmowach. Tu czują się wolni i swobodni. Czytane wiersze utwierdzają ich w przekonaniu, że człowiek ma prawo być wolnym - żyć w zgodzie z samym sobą. Chłopcy odnajdują swoje własne pragnienia i cele, wyzwalają się od tych narzuconych przez rodziców i szkołę. Niestety w przypadku jednego z nich, Neila Perry'ego, doprowadzi to do tragicznego finału. Winą za śmierć ucznia zostaje obarczony profesor Keating, który będzie musiał odejść ze szkoły. Ale zostawi trwały ślad w duszach swych wychowanków.
Znakomicie skonstruowana fabuła trzyma widzów w napięciu. Reżyser, Peter Weir, doskonale poprowadził młodych aktorów wcielających się w role uczniów. Każdy z nich jest indywidualnością, a widz ma szansę obserwować rozwój tych indywidualności na ekranie, Młodzi ludzie grają wspaniale. Są godnymi partnerami dla odtwórcy głównej roli, Robina Williamsa [John Keating]. Nastrojowa muzyka i piękne, romantyczne zdjęcia powodują, że film wygląda się nie tylko z zainteresowaniem, ale i z przyjemnością. Ja obejrzałam go niedawno na płycie i zachwyciłam się nim. Polecam serdecznie wszystkim: nastolatkom, rodzicom i nauczycielom. To bardzo mądry i dobry film. :D