Witam.
Proszę o napisanie referatu na ok. 4/5 kartek może być więcej może być maluteńko mniej. T: Pozytywne i Negatywne skutki promieniotwórczości. Praca nie może być z internetu bo moja pani szybko by to wyłapała :D. Praca może być natomiast z paru prac sklejona (mogą być to prace z internetu). ALE POD ŻADNYM POZOREM Z JEDNEJ Z NETA!!. Czeka na was dużo pkt. i oczywiście naj.
JEST MI TO POTRZEBNE NA PIĄTEK LUB W OSTATECZNOŚCI NA SOBOTĘ!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-03T12:18:45+01:00
Wieloletnie badania promieniotwórczości jądrowej dowiodły, że skutki działania promieniowania na środowisko mogą być negatywne lub pozytywne. Podobne jest zastosowanie pierwiastków promieniotwórczych. Może być ono korzystne dla środowiska lub może je zniszczyć. Skutki działania promieniowania jądrowego zależą od pochłoniętej przez organizm dawki. Duża dawka promieniowania jądrowego pochłonięta w krótkim czasie przez organizm może wywoływać chorobę popromienną, która niszczy komórki a nawet powoduje śmierć. Małe dawki promieniowania, ale pochłaniane przez kilka lat mogą osłabiać odporność organizmu, wywoływać mutacje genetyczne, a także powstawania nowotworów. Z tych powodów boimy się promieniotwórczości.
Chociaż substancje promieniotwórcze są niebezpieczne i trzeba się z nimi bardzo obchodzić znalazły one wiele niezwykłych zastosowań, np.:
-do niszczenia komórek rakowych
-jako,,znaczniki"w niektórych badaniach medycznych
-do badania przebiegu reakcji chemicznych
-do kontroli różnych procesów, urządzń przemysłowych i jakości wyrobów
-do sterylizacji narzędzi chirurgicznych
-w archeologi do określania wieku materiałów pochodzenia organicznego
-w biotechnologi do badań dotyczących mutacji genetycznych
W wielu krajach przemiany jądrowej wykorzystuje sie jako źródło energii wytwarzanej w elektrowniach jądrowych
Zwykle w tym celu używa się uranu-235, który jest materiałem rozszczepialnym.
Niestety, człowiek znalazł również inne zastosowania energii uwalnianej podczas przemian jądrowych-bomby atomowe. Siła ich rażenia jest tak ogromna, że gdyby znalazły się w rękach nieodpowiedniego człowieka, mogły by przynieść zagładę nawet całej ludzkości. Przekonano się o tym już wieki temu, kiedy to w 1945r. zrzucono bomby atomowe na japońskie miasta Hiroszimę i Nagasaki. Wybuch bomb spowodował zniszczenie miast i śmierć tysięcy ludzi. U osób które przeżyły rozwinęła sie choroba promieniotwórcza.
Energetyka jądrowa to nie tylko wytwarzanie energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych. Energia taka stosowana jest również w transporcie wodnym. Pierwszy statek o napędzie atomowym skonstruowali Amerykanie w 1954r. obecnie napęd taki mają niektóre łodzie podwodne. Mogą one przez dłuższy czas przebywać pod wodą bez wynurzenia. Energetyka jądrowa na swoich zwolenników i przeciwników.
2 4 2