Napisz opowiadanie o losach Dedala i Ikara.Kierujmy się planem.
1.Rządy Minosa na Krecie.
2.Niebespieczne Minotaur.
3.Talenty Dedala i budowa labirynyu
4.Prośba Atenczyka.
5.Wynalazek mistrza.
6.Rada ojca.
7.Nieposluszeństwo i kara i jego skutki.
8.Zycie Dedala na Sycylij.

DZIEKUJE BARDZO.
1

Odpowiedzi

2010-02-03T14:12:15+01:00
Dawno temu na Krecie panował mądry król Minos, kprawiedliwie rządził krajem.
Pewnego dnia jego życie zmieniło się. Urodził mu się syn pół czlowiek pół byk. Nawał go Minotaurem. Minos zdawał sobie sprawę, że potomek może zagrażąć bezpieczeństwu poddanych, więc postanowił zamknąć go w labiryncie. Budowę zlecił Dedalowi. Mężczyzna ten posiadał wiele talentów, m.in. znał się na budownictwie i był wynalazcą gruntwagi. Dedal spełnił życzenie swego włady i wybudował labirynt. Był wiernym poddanym, gdyż wiele lat z oddaniem i posluszeństwem służył Minosowi.
Po wybudowaniu labiryntu, kiedy opadły emocje Dedal zdał sobie sprawę, że bardzo tęskni za swoją ojczyzną. Postanowił poprosić Minosa, aby pozwolił mu opuścić Kretę. Niesty ten nie zgodził się, gdyż nie chciał stracić dobrego pracownika i wiernego poddanego.
Wówczas po raz pierwszy budowniczy przeciwstawił się władcy. Zbudował wielkie skrzydła z piór ptasich i wosku dla siebie i swego syna. Przed opuszczeniem Krety ostrzegł Ikara, aby nie leciał zby blisko slońca, bo wosk stopi się i zbyt blisko nawierzchni morza, bo pióra nasiąkną wilgociąi polecieli.Radość nie trwała dlugo.
Niestety Ikar nie posłuchał ojca. Wzbił się i poszybował ku słońcu. Zgodnie z przewidywaniami Dedala wosk stopił się i Ikar wpadł do morza.
Na pamiatkę tego zdarzenia nazwano je Ikaryjskim a pobliską wyspę Ikarią.
Dedal nie spełnił swego marzenia o powrocie do ojczyzny.
4 5 4