Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-03T15:08:17+01:00
Gdy wchodzimy razem z całym Kościołem w nowy rok kościelny, gdy rozpoczynamy, po raz kolejny w naszym życiu, czas adwentu - czyli radosnego oczekiwania na przyjście Pana, to byłoby wspaniale, gdybyśmy uświadomili sobie, że nasze życie jest wspaniałym darem, cudowną przygodą i czymś niepowtarzalnym, ale że jest też ono związane z odpowiedzialnością, z krzyżem i że wreszcie to życie jest sprawą "śmiertelnie poważną"...

Oto otrzymujemy dar czasu - różnie ludzkość go sobie wyobrażała, i różnie go traktowała. Jedni twierdzili, że dana rzecz może wydarzyć się tylko raz, a do tej samej rzeki nie sposób wejść drugi raz; czyli, że czas biegnie na wzór linii ciągłej. Inni znowu uważali, że wszystkie zdarzenia w naszych dziejach nieustannie się powtarzają, tworząc zamknięty krąg historii; a więc nic nie powinno nas zaskoczyć.

Z kolei czas, z którym mamy do czynienia w roku liturgicznym, podobny jest do spirali, bo przecież wciąż przeżywamy ten znany nam schemat roku kościelnego: adwent, Boże Narodzenie, Wieki Post, itd. Ale z drugiej strony za każdym razem winienem ten czas przeżywać inaczej, lepiej, mądrzej, głębiej zanurzony w tajemnicy Chrystusa i Jego Kościoła.