Cześć mam do was wielką prośbe mam na zadanie z polskiego napisać krótką notatke encyklopedyczną o wybranym poecie lub pisarzu na pół kartki z zeszytu .Prosze pomóżcie;]
PS.prosze ,zeby nie pisać długich odpowiedzi z tylko krótka,zwięzła i na temat
MOŻECI OPISAĆ MI JAKIEGO CHCECIE POETE LUB PISARZA ;]


z góry dziekuje ;]

3

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-03T15:44:22+01:00
Adam Mickiewicz-(1798-1855)-poeta i dramatopisarz uznawany za najznakomitszego twórce w dziełach polskiego pisarstwa. Jego barwna postać i genialne dzieła do dziś fascynują. Jego najwybitniejszymi dziełami są ,,Diady", ,,Pan Tadeusz" oraz ,,Grażyna"
2010-02-03T15:46:55+01:00
Np. Ola Tokarczuk- ur.1962 rok. Z zawodu psycholog; została powieściopisarką; na początku, w czasach licealnych pisała i publikowała wiersze. W 1993 roku ukazała "Podróż ludzi księgi" a 3 lata później "Prawiek i inne czasy" za którą dostała nagrodę fundacji Kościeliskich. Kiedy w 1989 roku spędziła sześć miesięcy w Londynie, oderwała się od zawodu i zaczęła pisać obszerniejsze powieści.

Juliusz Słowacki(1609-1849) poeta polski urodzony w Krzemieńcu na Wołyniu(obecnie Ukraina). Jego rodzice byli wykształceni o ambicjach artystycznych, Studiował prawo, a podczas powstania listopadowego pracował w powstańczym Rządzie Narodowym. Pragną być jak Mickiewicz- znany. Podróżował do Szwajcarii, Egiptu, Ziemi Świętej i Grecji. Paryż stał się jego drugim domem. Mimo gruźlicy przyjechał do poznania, aby zobaczyć sie z matką. Niestety była to ostatnia wizyta poety w Polskie- zmarł w Paryżu.

Jak chcesz jeszcze to daj znać... mam tych biografii pełnow zeszycie ;] :):)
pozdrawiam....
2010-02-03T15:50:31+01:00
Aleksander Fredro (1793-1876}
Komediopisarz , bajkopisarz , pamiętnikarz , poeta , aforysta.Urodził sie w Surochowie pod Przemyslem, w rodzinie ziemianskiej.Ojciec jego nalezał do bogatych i lojalnych obywateli ziemskich Galicji i od władz austriackich otrzymał tytuł hrabiego .Jego szesnastoletni chłopiec uczestniczył w kampanii napoleońskiej :odznaczony Legia Honorowa (wspomnienia opisał w pamiętniku Trzy po trzy }.Był działaczem publicznym , min. posłem do sejmu galicyjskiego .Najwazniejsze w jego dorobku twórczym, sa komedie , np.Śluby panieńskie , Mąż i zona , Pan Jowialski , Damy i huzary , Zemsta , Dożywocie .Umiejetnie buduje intryge , wyraxnie przedstawia wizerunki głównych bohaterów , pisze barwnym językiem , z niezwykłym humorem .Ośmiesza wady społeczeństwa . To wszystko sprawiło , że komedie Fredry tłumaczone były na wiele jezyków i sa z powodzeniem wystawiane na scenach teatrów polskich i zagranicznych