Odpowiedzi

2010-02-03T15:43:38+01:00
Http://pl.wikipedia.org/wiki/Cesarstwo_rzymskie

tam jest dużo wiadomości :))
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-03T16:02:31+01:00
Przez ,, napady ``Germanów i Persów Rzym zaczął upadać.Długotrwałe wojny powodowały spadek liczby ludności w państwie.Coraz gorzej funkcjonowała administracja.Podupadł handel, znikały warsztaty rzemielśnicze.Upadek cesarstwa próbował powstrzymać Cesarz Dioklecjan, który wprowadził rządy 4 Cesarzy.Trwały podział cesarstwa nastąpił w czasach Teodozjusza Wielkiego w 395 r .Odtąd rządziło dwóch Cesarzy.Jeden na zachodzie drugi na wschodzie.

Do upadku cesarstwa rzymskiego przyczyniły się:
-napady barbarzyńców
-upadek gospodarki
-nadmierne podatki
-zmiana mentalności społeczeństwa
-napól plem
2010-02-03T16:26:53+01:00
Podziału Cesarstwa Rzymskiego dokonał na łożu śmierci Teodozjusz Wielki w 395 r. , podzielił on państwo pomiędzy swoich synów- Honoriusza, któremu dał Zachód i Arkadiusza, który objął Wschód.
Także w 395 r. wódz Wizygocki Alaryk rozpoczął bunt przeciwko Rzymowi. Upadek zachodniego cesarstwa Rzymskiego ,był procesem bardzo długotrwałym .Jednym z najważniejszych upadków imperium były poniesione koszta wojenne, przede wszystkim wojna z Persją i Markomanami , zaraza z Persji, która zdziesiątkowała tysiące legionów, oraz wydatki na obronę przed najazdami plemion germańskich i sarmackich. Również fakt ,iż Rzym zaprzestał podbojów miał swoje konsekwencje; brak niewolników, co osłabiało gospodarkę towarowo-pieniężną a co za tym idzie upadek rzemieślniczy w miastach.
Armia rzymska buntowała się, a wszelkie próby okiełznania jej spadały na niczym. Co raz częściej zatrudniano wojowników z podbitych prowincji, a potem w ogóle spoza Imperium. Germanie wyposażeni przez Rzym stali się bezpośrednią przyczyną barbaryzacji i rozpadu imperium zachodniego na państwa plemienne.