Odpowiedzi

2010-02-03T15:56:40+01:00
Efekt cieplarniany jest skutkiem zanieczyszczeń
Promieniowanie słoneczne docierające w okolice Ziemi napotyka na swej drodze górne warstwy atmosfery ziemskiej, które pochłaniają lub odbijają pewną jego część - większość fal z zakresu ultrafioletu (UV - promieniowanie krótkofalowe). Pozostała część podążając ku Ziemi jest częściowo pochłaniana, odbijana i rozpraszana w kolejnych warstwach atmosfery.
EC powoduje ocieplenie klimatu,topnienie lodowców ,pustynnienie terenów oraz wymieranie niektórych gatunków zwierząt i roślin ;)

liczę na naj :P

2 5 2
2010-02-03T16:03:49+01:00
Atmosfera ziemska musi działać jak szklarnia, aby w kosmos nie ulatywało zbyt duże ilości ciepła. W przeciwnym razie, zmiany temperatury powietrza w ciągu doby były by tak duże, jak na księżycu, co uniemożliwiłoby życie na ziemi. Atmosfera utrzymuje temperaturę powietrza na wglądnie stałym poziomie. Niekorzystnym zjawiskiem jest zwiększenie się efektu cieplarnianego, którego skutkiem mogą być zmiany klimatyczne
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-03T16:13:24+01:00
Efekt Cieplarniany- zjawisko zatrzymania ciepła w atmosferze ziemskiej w wyniku selektywnego pochłaniania promieniowania przez gazowe składniki powietrza ; polega na stosunkowo sprawnym przepuszczaniu przez atmosferę promieniowania krótkofalowego Słońca, które dociera do powierzchni Ziemi w natężeniu równym ok. połowy natężenia na górnej granicy atmosfery, gdzie jest pochłanianie i podnosi temperaturę podłoża, z kolei podłoże samo staje się źródłem promieniowania Ziemi; to ostatnie rozchodząc się w atmosferze jest intensywnie pochłaniane przez parę wodną, dwutlenek węgla, metan i ozon; ogrzana w ten sposób atmosfera zwraca większość uzyskanej energii przez wypromieniowanie w kierunku powierzchni Ziemi dodatkowo podnosząc jej temperaturę. Działanie gazów cieplarnianych można porównać do swego rodzaju filtru przepuszczającego energię tylko w jedną stronę, tzn. w kierunku podłoża; dzięki efektowi cieplarnianemu powierzchnia Ziemi otrzymuje więcej ciepła drogą promieniowania atmosfery niż prze insolację,a temperatura jest wyższa o ponad 20C niż byłby w przypadku braku atmosfery. Efekt cieplarniany ma charakter w pełni naturalny, może być jedynie nieco wzmacniany przez działalność człowieka prowadzącą do emisji gazów cieplarnianych.

1 5 1