Odpowiedzi

2010-02-03T16:28:50+01:00
Tkanka okrywająca - jedna z tkanek roślinnych, dzieli się na skórkę (tkanka żywa) i korek (tkanka martwa). Skórka występuje na liściach i łodygach (w postaci epidermy) oraz na korzeniach (w postaci epiblemy inaczej zwanej ryzodermą). Tkankę okrywającą dzieli się na pierwotną i wtórną.
Budowa
Tkanka okrywająca składa się z żywych, prostokątnych komórek, ściśle przylegających do siebie. Występuje w niej kutykula, włoski mechaniczne oraz aparaty szparkowe. Nie posiada chloroplastów, dzięki czemu światło przenika do wewnątrz. Fellogen składa się z komórek merystematycznych,które dzielą się odkladając na zewnątrz nowe komórki korka (fellem) i od czasu do czasu również do wnętrza jedną lub kilka warstw żywych komórek o cechach komórek miękiszowych (felloderma). Owe trzy warstwy : felloderma, fellogen i martwe komórki korka tworzą korkowicę.
Funkcje
Funkcją tej tkanki jest oddzielenie środowiska zewnętrznego od środowiska wewnętrznego, ochrona przed czynnikami zewnętrznymi i utratą wody oraz udział w wymianie gazowej.
18 4 18
2010-02-03T16:28:55+01:00
Funkcje :
Funkcja tej tkanki jest oddzielenie środowiska zewnetrznego od wewnętrznego . Ochrona przed czynnikami zewnetrznymi i utrata wody oraz udział w wymianie gazowej .

Budowa :

Takanka składa się z żywych prostokątnych komórek , ściśle przylegających do siebie . Występuje w niej kutykula , włoski mechaniczne oraz aparaty szparkowe . Nie posiada chloroplastrów .
18 4 18
  • dara
  • Rozwiązujący
2010-02-03T16:48:51+01:00
Tkanki okrywające można wyróżnić skórkę i korek. Stanowią one zewnętrzne pokrycie organów roślin.Funkcje:
Chronią rośliny przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz szkodliwym oddziaływaniem środowiska zewnętrznego.
Zabezpieczają wnętrze rośliny przed nadmiernym parowaniem.
14 4 14