Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-03T16:26:31+01:00
Pajęczyna a poprawnie mówiąc sieć łowna służy pająkom z oprzędem do zdobywania niezbędnego, do prawidłowego funkcjonowania pokarmu.
Kiedy pająk znajdzie dogodne, bezpieczne i obfite w owady miejsce na sieć rozpoczyna jej budowę.
Pierwszym etapem jest zaczepienie lepkiej nici, wisząsej swobodnie jednym końcem.
Następnie rozpoczyna budowę szkieletu pajęczyny, tak że nici zaczepiane o krawędzie mają w środku punkt wspólny i odchodza od niego pod kątem ostrym, na wzór promieni.
W trzecim etapie pająk rozbudowuje , wzmacnia konstrukcje tak długo aż będzie ona możliwie najefektywniejsza. Stale poszukuje nowych, lepszych punktów zaczepienia.
W tym etapie pajak buduje: ramę ,czatownię, mosty nici ramy , ogólnie usztywnienie sieci łownej. powoli zmierza do budowy spirali łownej.
Kolejny etap to zagęszczanie sieci. Zwierze porusza się ruchem spiralnym dookoła czatowni za każdym razem złączając poprzecznie nici odchodzące od środka
Gotowa pajęczyna składa się z dwóch rodzajów nici: lepkich, niebezpiecznych dla ofiary i trudnych do jej uwolnienia się oraz suchych po których gospodarz sieci może poruszac się bez ograniczeń

proszę :)
3 2 3
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-03T17:34:20+01:00
1 etap to zaczepienie lepkiej sieci na galezi
2. rozpoczynami budowy szkieletu sieci.
3.Rozbudowa i wzmocnienie sieci.poszukuje stale pkt.zaczepienia.
4.Na tym etapie buduje ramę ,czatownię, mosty nici ramy .
5. zageszczenie sieci. zlacza wszystkie nici odchodzace od srodka.
4 3 4
2010-02-03T20:30:00+01:00
Czas w którym się to odbywa (zwykle w drugiej połowie września) określa się jako babie lato.Najczęściej spotykaną pajęczynę w formie sieci łownych wytwarzają pająki sieciowe.Taka pajęczyna składa się z kilku rodzajów nici pajęczych,jej szkielet budują mocne nici nośne,mniej lepkie.Na nich pająk układa spiralę łowną z cieńszych,lepkich nici.Kleista substancja nici tworzy kropelki ,we wnętrzu których nić jest zwinięta.Podczas uderzania,np. przez lecącego owada ,nic może się rozprostować i zwiększyć swoja długość nawet czterokrotnie,co daje jej dużą elastyczność.Zniszczone fragmenty sieci pająk zjada i odtwarza ;)
2 3 2