Opisz ssaka : (wybież którego chcesz opisac, tylko ma byc to 1-no zwierze) bóbr, nietoperz, lis, dzik, kret, królik.

uzwględając :
jego nazwę, miejsce występowania, typ kończyn, sposób odżywiania, wielkośc , kształt ciała, zwyczajów i ciekawostke...

z góry dzięki , za złe daje SPAM , a za dobre najlepsze :***

2

Odpowiedzi

2010-02-03T19:07:52+01:00
Kret - jest ssakiem żyjącym w ziemi .
Wyróżniamy różne gatunki kretów między innymi
- kret workowaty
- kret europejski
- kret szczotko ogoniasty ( rzadziej spotykany.
Krety zamieszkują głównie obszary europy.
Silne, łopatowate łapy z mocnymi zagiętymi do tyłu pazurami są przystosowane do kopania podziemnych tuneli. Szczególnie silne i duże są łapy przednie o zredukowanych kościach przedramienia.
Odżywia się larwami, dżdżownicami (głównie owady ale nie po skompi małymi kręgowcami).
Cechy charakterystyczne: masa ciała do 120 g, długość ciała do 17-20 cm. Czuły słuch oraz włosy czuciowe na pysku i ogonie, pysk jest ryjkowatego kształtu i posiada 44 zęby, oczy uwstecznione, uszy cofnięte na tył czaszki, nie posiadają małżowin zewnętrznych, są zaopatrzone jedynie w fałd skórny i w specjalne włosy zamykające otwory słuchowe. Sierść czarna, charakteryzująca się wyjątkową gęstością włosów dwojakiego rodzaju: puchowych i pokrywowych. Łapy są silne i łopatowate
Krety są w polsce pod ochroną ale rolnicy i tak często zabijają je.
7 4 7
2010-02-03T22:10:52+01:00
*Królik-należy do rzędu zajęczaków i rodziny zającowatych,obejmującej miedzy innymi zające i króliki.Wszystkie rasy domowe królika wywodzą się od królika dzikiego.
*Występuje obecnie na całym świecie z wyjątkiem Antarktydy i niektórych wysp azjatyckich,wywodzi się z Europy.Można go spotkać na terenach trawiastych z luźnym zadrzewieniem oraz na polach.
*Królik ma ponad 40 cm długości i waży do 2 kg.Żyje 3-6 lat
*Dojrzałość płciową osiąga około 4.miesiąca,a rozmnaża się wiosną i latem.Samica wydaje na świat 2-7 młodych,zazwyczaj w niezbyt głębokiej norze, 4 lub 5 razy w roku,po trwającej miesiąc ciąży.Króliki rodzą się ślepe i bezwłose.
*Królik jest roślinożerny:żywi się trawą,korzeniami,liśćmi i korą.Jego górne siekacze rosną przez całe życie.
*żyje w dużych koloniach pod przewodnictwem samicy.Zamieszkuje nory ,których głębokość może dochodzić do 3 metrów.
*Ma bardzo dobry węch,dzięki czemu w porę wyczuwa każde niebezpieczeństwo .Zaniepokojony kryje się w norze.W przypadku zagrożenie ostrzega swoich towarzyszy uderzając tylnymi łapami o ziemię
*Niestety niektóre króliki wykorzystuje się jako zwierzęta laboratoryjne,inne zaś hoduje się dla futra lub smacznego mięsa
*Chociaż uchodzą za zwierzęta mnożące się niezwykle szybko, niektóre gatunki są zagrożone wyginięciem z powodu niszczenia ich środowiska,polowań czy nawet turystyki.
;)
5 4 5