Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-03T16:35:27+01:00
OPIS
KOTLINA JELENIOGÓRSKA- jest drugą co do wielkości kotliną w Sudetach i mieści się całkowicie w ich zachodniej części.
Jest to teren najbardziej atrakcyjny turystycznie ze względu na sąsiedztwo pobliskich Karkonoszy i Gór Izerskich. Ponadto w samej kotlinie znajduje się wiele ciekawych miejsc, np.: Borowy Jar, Wzgórza Łomnickie.
Po samej kotlinie i po okolicznych górach prowadzą liczne szlaki piesze i rowerowe.
W Cieplicach i Kowarach znajdują się uzdrowiska.

Zasadniczo teren Sudetów to kilkanaście pasm górskich wraz z dolinami i kotlinami śródgórskimi, oraz Przedgórze oddzielone od nich uskokiem tektonicznym. Poszczególne pasma mają swoje własne pogórza (np. Góry Izerskie, Wałbrzyskie i Kaczawskie), które składają się na Pogórze Zachodniosudeckie. Ponadto Sudety dzieli się na Wschodnie, Środkowe i Zachodnie.

W skład Sudetów Wschodnich zaliczamy Góry Odrzańskie, Niskie i Wysokie Jesioniki, Góry Opawskie, Góry Złote, Góry Bialskie, oraz Masyw Śnieżnika. Od Sudetów Środkowych oddziela je Rów Górnej Nysy, Kotlina Kłodzka i Przełęcz Kłodzka (od Gór Bardzkich).

W skład Sudetów Środkowych wchodzą wspomniane już Góry Bardzkie, Góry Sowie, Góry Wałbrzyskie, Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie, Góry Stołowe, oraz Góry Kamienne. Brama Lubawska i dolina górnego Bobru oddzielają je od Sudetów Zachodnich, a konkretnie od Rudaw Janowickich i Karkonoszy. Natomiast granica miedzy Górami Wałbrzyskimi a Kaczawskimi jest mniej wyraźna.

Do Sudetów Zachodnich zaliczmy ponadto Góry Izerskie, które stanowią w dużej mierze pod względem geologicznym całość z Karkonoszami (wspólny trzon granitowy). Dalej za bramą Żytawską i kotliną miasta Liberec znajdują się Góry Łużyckie, oraz Grzbiet Jesztedzki (Jesztedstko-kozakovsky hrebet). Ten ostatni w niektórych klasyfikacjach jest włączany w obręb Gór Łużyckich. Biorąc pod uwagę kwestię podziałów od strony krajobrazowej, wygodnie jest jednak przyjąć, że Sudety kończą się w tym rejonie: na zachodzie - na dolinie Łaby; a na południu - na Jesztedstko-kozakovskim hrebetcie.

Do głównych kotlin w Sudetach należą (według wielkości) Kotlina Kłodzka, Kotlina Jeleniogórska, Kotlina Kamiennogórska, Kotlina Wałbrzyska, Kotlina Broumovska, oraz Kotlina Dzierżoniowska.