Napisz list o wakacyjnej podróży w czasie PAST SIMPLE. Użyj łączników i spójników: first, then, before, after, later, the next day, finally. Użyj środek transportu (opisz swoją podróż np. W pociągu w 120-170 słów) .
Proszę również o przetłumaczenie . :) Ważne ! Z góry Dziękuję

2

Odpowiedzi

2009-10-06T21:54:35+02:00
Dear (imię adresata)
At summer holiday i was going to work from London to Spain by train. I was realy boring. And that train lated 2 hours! At half of the journey the train broke. We had 5 hours lateness! When I was at Spain, I was late about 7 hours. Moreover I came a cross a rainfall. It was the worst journey of all my life! I hope we'll meet sonn.
Love, (twoje imie)

7 3 7
  • Użytkownik Zadane
2009-10-06T21:54:54+02:00
Dear Sam!

I hope you spent your holday
Last holday I spent with my family in Bory Tucholskie We visited castles in Malbork and in Gniew. we were living in detached house and when there was good weather we went on lake and we were enjoying ourselfs cruseing on a boat . On our way to Malbork we had to stay 3 hours in traffic jam because there was a car accident. I encourage you to come to Bory Tucholskie. Its
located by beautiful lake and great areas with lots of meadows and neat clearings. There is plenty castles to visit.
Your faithfully
Love, Ann
Droga Sam
Mam nadzieję że dobrze spędziłaś wakacje.
Ja tegoroczne wakacje spędziłam z rodzina w Borach Tucholskich.
Zwiedziłam wspaniały zamek w Malborku i zamek w Gniewie.
Mieszkaliśmy w dwupiętrowym domku i jak była tylko ładna pogoda to chodzilismy się kąpać nad jezioro i pływaliśmy łódką.
W czasie podróży do Malborka staliśmy 3 godziny w korku ponieważ zdarzył się wypadek.
Zachęcam cię do pojechania w Bory Tucholskie.Jest blisko do jeziora i okolice są również piękne.Jest mnóstwo zamków do zwiedzania.
Z poważaniem Ann
9 3 9