Odpowiedzi

2010-02-03T16:44:53+01:00
Recenzja filmu ''STOWARZYSZENIE UMARŁYCH POETÓW''
W 1989 roku wszedł na ekrany kin polskich film ''Stowarzyszenie Umarłych Poetów''. Tu od razu muszę wyjaśnić, że tytuł jest mylący. To nie horror ani thriller! Nie jest to również film akcji, a mimo to oglądałam do z zapartym tchem od początku do końca. Dlaczego? Ponieważ opowiada o rzeczach bliskich każdemu nastolatkowi: o szkole i nauczycielach, relacjach między rodzicami i dziećmi, przyjaźni, pierwszej miłości, pasjach i marzeniach.
Akcja filmu rozgrywa się w 1959r., w Stanach Zjednoczonych. Do znakomitej szkoły średniej, Akademii Weltona, przybywa nowy nauczyciel literatury angielskiej, John Keating. Zainspirowana jego niezwykłymi pomysłami i nieprzeciętną osobliwością grupa uczniów zawiązuje Stowarzyszenie Umarłych Poetów. Spotykają się potajemnie w grocie położonej w pobliżu szkoły, gdzie spędzają czas na czytaniu poezji i rozmowach. Tu czują się wolni i swobodni. Czytane wiersze utwierdzają ich w przekonaniu, że człowiek ma prawo być wolnym - żyć w zgodzie z samym sobą. Chłopcy odnajdują swoje własne pragnienia i cele, wyzwalają się od tych narzuconych przez rodziców i szkołę. Niestety w przypadku jednego z nich, Neila Perry'ego, doprowadzi to do tragicznego finału. Winą za śmierć ucznia zostaje obarczony profesor Keating, który będzie musiał odejść ze szkoły. Ale zostawi trwały ślad w duszach swych wychowanków.
Znakomicie skonstruowana fabuła trzyma widzów w napięciu. Reżyser, Peter Weir, doskonale poprowadził młodych aktorów wcielających się w role uczniów. Każdy z nich jest indywidualnością, a widz ma szansę obserwować rozwój tych indywidualności na ekranie, Młodzi ludzie grają wspaniale. Są godnymi partnerami dla odtwórcy głównej roli, Robina Williamsa [John Keating]. Nastrojowa muzyka i piękne, romantyczne zdjęcia powodują, że film wygląda się nie tylko z zainteresowaniem, ale i z przyjemnością. Ja obejrzałam go niedawno na płycie i zachwyciłam się nim. Polecam serdecznie wszystkim: nastolatkom, rodzicom i nauczycielom. To bardzo mądry i dobry film. :D
1 5 1
2010-02-03T16:45:43+01:00
ZMIERZCH

Siedemnastoletnia Isabella Swan przeprowadza się ze słonecznego Phoenix do ponurego miasteczka Forks w deszczowym stanie Waszyngton, aby zamieszkać wraz ze swoim ojcem, komendantem miejscowej policji, Charliem. Decyduje się na to, ponieważ jej matka Renée po raz drugi wyszła za mąż i chciałaby móc podróżować ze swoim nowym mężem Philem. Mimo iż w Phoenix Bella nigdy nie miała zbyt wielu przyjaciół ani zbytniego powodzenia, w Forks przykuwa uwagę większości uczniów i szybko zaprzyjaźnia się z niektórymi.

Kiedy Bella siada przy tajemniczym, zabójczo przystojnym Edwardzie Cullenie na lekcji biologii, chłopak wydaje się być na nią wściekły, a w jego oczach dziewczyna dostrzega zaskakująco dużo wrogości i nienawiści. Po lekcjach Bella spotyka go przypadkowo w sekretariacie. Edward chce zmienić swój plan zajęć tak, by jej unikać.

Kilka dni potem Edward pojawia się w szkole. Jego oczy mają wtedy cudowny odcień miodu. Bella pyta go, czy nosi szkła kontaktowe, ale on stanowczo zaprzecza. Bella nie wie co o tym myśleć.

Następnego ranka Edward ratuje Belli życie na parkingu przed szkołą, z nadludzką prędkością wbiegając między nią a rozpędzony samochód. Bella zaczyna podejrzewać, że Edward nie jest zwyczajnym człowiekiem. Z kolei stosunek Edwarda do Belli widocznie zmienia się, Edward przestaje być wobec niej tak wrogi.

Na wycieczce ze znajomym na plażę Nr 1 w La Push Isabella spotyka przyjaciela z dzieciństwa – Jacoba Blacka i dowiaduje się, że według miejscowych podań Edward i jego rodzina (przybrani rodzice oraz czwórka przybranego rodzeństwa) to wampiry. Później dowiaduje się również, że on i jego rodzina nie piją ludzkiej, tylko zwierzęcą krew.

Bella zakochuje się w Edwardzie, jednak jego uczucia pozostają dla niej niewiadomą, Dopiero po incydencie w Port Angeles dochodzi do rozmowy między nimi, podczas której Edward przyznaje, że Bella jest dla niego niezwykła, po części w uwagi na swój niezwykle apetyczny zapach, a po części dlatego że Cullen nie jest w stanie czytać jej myśli, tak jak to robi z innymi ludźmi.

Do Forks przybywają wampiry Laurent, Victoria i James, który dla sportu decyduje się zapolować na Bellę. Cullenowie postanawiają chronić dziewczynę rozdzielając ją z Edwardem i wywożąc jak najdalej od domu. Swan ukrywa się w hotelu przy lotnisku w Phoenix. Niespodziewanie jednak dzwoni do niej James i oznajmia, iż porwał jej matkę i trzyma ją w starym studiu baletowym. Bella, nie chcąc by coś się stało Renée, wymyka się Jasperowi i Alice i biegnie do tropiciela. James łamie Belli nogę i zadaje sporo ran. Na widok krwi nie może się opanować i gryzie ją w rękę. Na miejsce docierają Edward a potem Cullenowie. Zabijają Jamesa. Edward wysysa jad z rany na ręce Belli. Po powrocie do Forks Bella z Edwardem wybierają się na bal absolwentów. Wtedy to Bella oznajmia mu, że chciałaby zostać wampirem, jednak Edward odmawia przemiany.
Na podstawie książki Stephenie Meyer "Twilight"

Obsada:

* Kristen Stewart
* Robert Pattinson
* Cam Gigandet
* Michael Welch
* Elizabeth Reaser
* Nikki Reed
* Ashley Greene
* Peter Facinelli
* Taylor Lautner
* Billy Burke
* Sarah Clarke

Zdjęcia: Elliot Davis

Muzyka: Carter Burwell, Robert Pattinson

Montaż: Nancy Richardson

Kostiumy: Wendy Chuck

Czas trwania: 122 minutyOczywiście możez to skrócic:)