Przemówienie na dowolny wybrany temat dotyczący okresu renesansu oraz przemówienie na temat jakiś problemów współczesnych na 2-3 min wygłaszania. Czyli nawet dość długie co najmniej na 15 linijek. Potrzebne na jutro . Poziom - liceum.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-03T17:45:49+01:00
Po wiekach ciemnych przyszło olśnienie, powiew świeżości i nowości-renesans. Ponure memento mori zostało zamienione na carpe diem.Właśnie w czasie odrodzenia człowiek stał się nadrzędną wartością,a ludzkość skupiła się na tym co jest,a nie na tym co czeka nas po śmierci. Dlaczego okres ten był tak przełomowy? Odpowiadam-ponieważ diametralnie zmienił sposób postrzegania świata.
Zmiany są wpisane w naszą egzystencję, umożliwiają zachowanie zdrowie psychicznego i duchowego. Nie można wciąż zastanawiać się czy podjąć dane działanie. Myśliciele renesansu także nie zastanawiali się. Leonardo da Vinci tworzył dla ludzi i o ludziach, nie obawiał się przewartościowania po średniowieczu. To m.in. dlatego odrodzenie jest niezwykłym okresem.
Człowiek ,podobnie jak wtedy, i teraz staje się pierwszoplanową postacią. Zmieniamy swój wygląd,pracę, miejsce zamieszkania. Mkniemy i chwytamy dzień. Czerpiemy wiele z haseł odrodzeniowych. Nie brakuje ludzi odważnych. Ale czy nie współcześni nie popadają w kult ciała i samouwielbienie? Człowiek renesansu potrafił odczuwać swą fascynację homo bez inwazyjnie dla innych dziedzin życia. Obecnie idolami i autorytetami stają się nienaturalnie wychudzone gwiazdy i zniewieściali projektanci mody.
Należy czerpać z odrodzenia-ale mądrze. Niech nasi praprzodkowie będą mentorami, a nie tylko prekursorami obecnych trendów i społecznych nastrojów oraz poglądów.

Połączyłam oba tematy w jedno przemówienie i powiązałam je tematycznie. Mam nadzieję,że się przyda=bardziej niż odpowiedz mojego poprzednika.
3 3 3