Odpowiedzi

2010-02-03T17:40:06+01:00
Telefon komórkowy można nosić ze sobą i wszędzie z niego korzystać.Można na nim korzystać z różnego rodzaju rozrywki, zapisywać ulubione pliki, ale przede wszystkim rozmawiać ipisać wiadomości SMS i MMS. Zazwyczaj Komórki mają w górnej części po środku klawisze którymi można się poruszać po menu. Klawiatura pisze się wiadomości i wybiera numer.Są one bardzo praktyczne.

Z telefonów stacjonarnych można jedynie dzwonić. Są większe niż komórki i nie można ich nigdzie zabrać bo są podłączone kablem.W ich budowie są przyciski którymi po podniesieniu słuchawki wystukuje się numer.Aby zakończyć połączenie trzeba odstawić słuchawkę.

Jeśli nie chodziło ci o taki opis to nie wiem..PP*
6 2 6
2010-02-03T19:00:43+01:00
>>Zasada działania telefonu komórkowego:
Abonent wraz z aktywną usługą UMA, w swoim telefonie, w zasięgu jej działania może mieć dostęp do sieci radiowej jak i komórkowej
Podczas połączenia telefon kontaktuje się z UMA Network Controller (UNC) wykorzystując szerokopasmowy dostęp sieci IP, zostaje autoryzowany i uprawniony do dostępu do połączeń głosowych oraz wszystkich danych GPRS (e-mail, SMS, MMS itp.) poprzez bezprzewodową sieć radiową.
Roaming: gdy UMA jest aktywne a użytkownik porusza się poza obszarem sieci radiowej do której jest podłączony, UNC ułatwia mu „wędrowanie” łącząc się z zewnętrzną siecią . Proces ten jest całkowicie jasny użytkownikowi.
Handover (przekierowanie): jeśli użytkownik jest w trakcie połączenia głosowego lub wykorzystuje dane GPRS w danej chwili i w tym samym czasie dostaje połączenie z sieci (lub spoza sieci), operacje które wykonywał mogą zostać automatycznie zawieszone pomiędzy dostępem do jednej i drugiej usługi bez straty przerwania tej trwającej.
więcej na:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Generic_Access_Network#Technologia

>>Zasada działania telefonu stacjonarnego:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic204695.html
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic263090.html
4 2 4
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-03T19:14:56+01:00
Zasada działania telefonu komórkowego
Telefon po włączeniu czyta kartę SIM ,sprawdza kod sieci(każda sieć ma kod np Plus "260 01",260 to kod polski 01 kod sieci Plus) ,jeśli tel nie ma silmlocka zacznie skanować pasma w poszukiwaniu sieci.Po połączeniu z najbliższą stacją BTS sieci musi zostać uwierzytelniony przez sieć na podstawie specjalnego numeru karty sim.Jeśli karta sim jest ważna można juz wykonywać połączenia.Dźwiek przesyłany przez telefon kom. zostaje zakodowany w formie cyfrowej i przesyłany poprzez fale radiowe na częstotliwośći 900 MHz na wsi ,ponieważ na tej częstotliwości fale mają wiekszy zasięg a na wsi jest mniej stacji BTS (stacji bazowychy GSM ) a w mieście na częstotliwość 1800 i 900 MHz .
Komórka składa się :
-wyświetlacza LCD
-głośnika,mikrofonu,buzzera
-płyty głównej(na niej znajduje sie m.in nadajnik oraz końcówka mocy która wzmacnia sygnał-odpowiadają za zasięg w telefonie,
oraz częsci mniej ważne nie biorące bezpośredniego udziału w rozmowie:procesor,pamięc FLASH, GDFS,EEPROM,układ ładowania
-antena wbudowanej lub zewnętrznej
-innych podzespołów,zaleznie od modelu(np aparat foto)


działanie tel stacjonarnego
dźwięk jest modulowany przez transformator modulacyjny następnie przesyłany przez linie telefoniczną w której jest około 60v pradu stałego.W momencie gdy ktoś dzwoni do nas napięcie zmienia się na wyższe i na prąd przemienny co uruchamia sygnał wywołania czyli dzwonek.Numer wybierany z klawiatury telefonu jest przesyłany do centrali jako zakodowane dźwieki (może być to wybieranie tonowe lub impulsowe) centrala na podstawie tych dźwięków idetnyfikuje nr osoby do której dzwonimy i zestawia połaczenie między telefonami.

Budowa tel stacojnarnego
mikrotelefon(czyli słuchawka,a wniej głosnik i mikrofon)
Klawiatura
obwód nadawczy
obwód odbiorczy
Transformator modulacyjny
kondensatory i inne elementy elektroniczne niezbędne do działania
w telefonach bardziej zaawansowanych moga sie znajdować rózne układy scalone odpowiedzialne za dodatkowe funkcje typu książka telefoniczna itp.
20 2 20