Odpowiedzi

2010-02-03T17:41:17+01:00
W podstawowym cieście naleśnikowym na 0,25 kg mąki dodaje się 1 szklankę mleka i 1 szklankę wody (zastosowanie tylko mleka jest nie wskazane, gdyż naleśniki są zbyt twarde i niesmaczne, można dodawać ale w małej ilości) oraz dwa jajka i szczyptę soli. Proporcje te mogą się trochę różnić ze względu na rodzaj mąki, ciasto powinno być gładkie o konsystencji śmietany.
Mleko i wodę do naleśników ze słonymi nadzieniami można zastąpić jasnym piwem.

Kiedy do ciasta naleśnikowego dodamy więcej jaj otrzymamy ciasto biszkoptowe doskonale pasujące do słodkich nadzień. W tym przypadku na 1 szklankę mąki daje się 4 jaja a białka ubija się na pianę. Ciasta biszkoptowe należy smażyć szybko aby nie opadło, najlepiej jeśli to możliwe na dwóch patelniach jednocześnie.

Przygotowanie naleśników:

* do dzbanka lub miski wbić jaja, dodać mleko, sól, dobrze roztrzepać, dodać mąkę i rozmieszać na gładką masę. Następnie dodać wodę i dobrze wymieszać lub zmiksować.
* na rozgrzaną patelnię, delikatnie natłuszczoną, wylewać rozmieszane za każdym razem ciasto, rozprowadzając je równomiernie ruchem kolistym po całej patelni.
* smażyć aż ciasto zacznie odstawać od brzegów patelni. Wtedy naleśnik odwrócić posługując się nożem lub łopatką (lub podrzucając go, jeśli potrafimy).

Usmażone naleśniki odkładać na talerz odwrócony do góry dnem. Naleśniki, które będą później jeszcze odsmażane z nadzieniem można smażyć tylko z jednej strony, choc sama wolę robić to z obydwu.
Naleśniki ze słonym nadzieniem można dodatkowo panierować po nadzianiu w jajku i bułce tartej.
Sposoby kształtowania naleśników
Usmażone naleśniki podczas nadziewania dowolnym farszem możemy składać czy zwijać na różne sposoby. Najprostszy z nich to zrolowanie z pozostawieniem otwartych brzegów. W ten sposób możemy zwijać naleśniki z dżemem lub serem.
W "książeczkę" - naleśnik posmarować nadzieniem, założyć przeciwległe brzegi na nadzienie, złożyć na pół. Ten sposób nadaje się do naleśników z dżemem, marmoladą czy owocami.
Na krokiety - posmarować naleśnik nadzieniem zostawiając wolne brzegi. Założyć przeciwległe brzegi na nadzienie i zwinąć w rulon.
Chusteczka - posmarowany naleśnik złożyć na połowę, a tę jeszcze raz na połowę. Dobry sposób na formowanie naleśników z serem.
Babka - wysmarować naczynie tłuszczem i posypać tartą bułką. Posmarowane nadzieniem naleśniki układać jeden na drugim aż powstanie tort, przykryć naleśnikiem bez nadzienia. Babkę tę zapieka się w piekarniku, a po wyjęciu kraje w cząstki jak tort.
Makaron - uś
smażone naleśniki pozwijać w rulony i drobno pokroić w paseczki, dokładnie tak jak robi się domowy makaron bez maszynki. Dobry dodatek do zup.
1 1 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-03T17:43:04+01:00
Regelung auf Ei des Puders 2 des Mehls 1 der Stückchen 150 Zucker240 roztopionego ki 1/4 yA Ka A 1/4 yA g A Öl des ml-Milchklemmsalzes 3 (Butter) oder Pflanzenöl für Bratöldurchführungsmehl fügen Zucker des Puders, der Eier, der Milch und des Salzes hinzu. Abdeckung A und gesetzt weg auf 30 Minuten. Hinzufügen Sie Öl (Butter) bevor Sie für Paste roztopione oder Öl und braten. Es ist möglich, Stückchen auf trockener Bratpfanne auf erstem yÄ 1/4 usmaA Stückchen des Öls zu braten (nur) oder alle folgenden Stückchen auf Fett auch zu braten.