Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-07T14:19:24+02:00
Fryderyk Chopin to najwybitniejszy polski kompozytor. Urodził się 1 marca 1810r. w Żelazowej Woli niedaleko Warszawy.
Jego ojciec, Mikołaj Chopin był francuzem- stąd oba pisownia nazwiska kompozytora. Fryderyk juć jako trzy-, czteroletnie dziecko wykazywałogromne zdolności muzyczne, a mając sześć lat zachwycał grą na fortepianie i pierwszymi kompozycjami.
Muzyki początkowo uczyła go matka, ale wkrótce rodzice zdecydowali się rozwijać zdolności syna pod kierunkiem wybitnych profesorów. Zatrudnili szanowanego i znanego w Warszawie wirtuoza i kompozytora Wojciecha Żywnego. Później Fryderyk pobierał nauki w Szkole Głównej Muzyki u Józefa Elsnera.
Fryderyk Chopin mieszkał wówczas na stałe w Warszawie, ale ze względu na słaby stan zdrowia wysłano go w okresie wakacji na wieś do Szafarni, Sokołowa, Sarnik. Chłopiec z fascynacją przysłuchiwał się tam śpiewom, tańcom i grze wiejskich muzykantów.
Muzyka ludowa głęboko zapadała mu w serce i stała się inspiracją do napisania wielu kompozycji. Fryderyk Chopin w swoich utworach świadomie wykorzystywał muzykę ludowa, tworząc swój niepowtarzalny styl.
W jego mazurkach dostrzec można charakterystyczne cechy różnych tańców (mazura, oberka, kujawiaka).
W wieku 20 lat Chopin wyjechał z kraju do Paryża. tam udzielał lekcji gry na fortepianie, z wielkim powodzeniem koncertował w arystokratycznych salonach, komponował. Zdobył sobie wysoką pozycję jako pianista i kompozytor. Niestety jego zdrowie stale się pogarszało, przyczyną bała nieuleczalna wówczas choroba- gruźlica.
Zmarł 17.10.1849r. Pochowano go na paryskim cmentarzu Pere Lachaise, a zgodnie z ostatnią wolą kompozytora jego serce wróciło do Polski i zostało wmurowane w kościele Świętego Krzyża w Warszawie.
Fryderyk Chopin pisał niemal wyłącznie muzykę fortepianową. Najwybitniejsze jego dzieła to: mazurki, polonezy, ballady, walce, etiudy, nokturny, preludia, scherza, sonaty, wariacje, koncerty fortepianowe.
Muzyka Chopina jest znana i lubiana na wszystkich kontynentach. W Warszawie co pięć lat odbywa się Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina. Młodzi artyści z całego świata grają utwory wielkiego mistrza. Zwycięzcy tego konkursu mają otwartą drogę do kariery, rozpoczynają trasy koncertowe, nagrywają liczne płyty.
14 4 14