Do której z podanych postaci odnoszą się informacje dotyczące wymienionych postaci?
Ludwik XIV, Oliver Cromwell, Bohdan Chmielnicki.
A. .....Rządził w sposób absolutny, nie znosił sprzeciwów i nie liczył się z prawami stanów uznając za jedne źródło prawa swoją wolę - w myśli powiedzenia <Państwo to ja> (..............................................)
B. .....Po porażce pod Zborowem zawarł tam 16 VII 1649r ugodę z Janem Kazimierzem, rozszerzającą uprawnienia Kozaków i uznającą go za hetmana wojska zaporskiego (.....................................)
C. .....Po zlikwidowaniu opozycji w armii dzięki nadaniu żołnierzom ziemi w podbitej Irlandii i Szkocji, sięgnął po władzę dyktatorską i został lordem protektorem, czyli regentem (........................................)

2

Odpowiedzi

2010-02-03T18:32:07+01:00
A.Ludwik XIV
B.Bohdan Chmielnicki
C.Oliver Cromwell
2010-02-03T18:34:10+01:00
A)Rządził w sposób absolutny, nie znosił sprzeciwów i nie liczył się z prawami stanów uznając za jedne źródło prawa swoją wolę - w myśli powiedzenia <Państwo to ja> (Ludwik XIV)
B)Po porażce pod Zborowem zawarł tam 16 VII 1649r ugodę z Janem Kazimierzem, rozszerzającą uprawnienia Kozaków i uznającą go za hetmana wojska zaporskiego (Bohdan Chmielnicki)
C.Po zlikwidowaniu opozycji w armii dzięki nadaniu żołnierzom ziemi w podbitej Irlandii i Szkocji, sięgnął po władzę dyktatorską i został lordem protektorem, czyli regentem (Oliver Cromwell)
________________________
________________________
Mam nadzieję,że ci pomogłem,wybierz moje ;))