Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-03T18:36:57+01:00
1 części
Siedemnastoletnia Isabella Swan przeprowadza się z Phoenix - słonecznej stolicy stanu Arizona - do ponurego, deszczowego miasteczka Forks w stanie Waszyngton, aby jej matka mogła podróżować razem ze swoim nowym mężem Philem - baseballistą. Zaczyna całkowicie nowe życie ze swoim ojcem Charliem. Chodzi do miejscowej szkoły średniej. Z początku nie może się przyzwyczaić do życia w Forks, jednak niedługo potem poznaje tam nadludzko przystojnego i zarazem tajemniczego chłopaka, o imieniu Edward, który zawsze przesiaduje wraz ze swoim rodzeństwem przy jednym stoliku w stołówce i trzyma się z daleka od innych ludzi. Dziewczyna dowiaduje się z czasem, że Cullenowie (rodzina Edwarda) są wampirami, z czego niektórzy obdarzeni są nadludzkimi mocami, takimi jak czytanie w myślach (Edward), umiejętność sterowania cudzymi emocjami (Jasper) czy przewidywanie przyszłości (Alice). Mimo, że wiąże się to z dużym ryzykiem, Edward i Bella nadal utrzymują ze sobą kontakty. Wkrótce zakochują się w sobie bez pamięci, nie mogąc bez siebie żyć. Niedługo jednak do miasta przybywa troje podróżujących wampirów: James, Laurent i Victoria. Wskutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności jeden z nich - James - stawia sobie za "życiowy" cel dopaść i zabić Bellę. Dziewczyna ucieka do swego rodzinnego miasta Phoenix, gdzie jest chroniona przez Alice i Jaspera. Bella dostaje od Jamesa informację, że ten uwięził jej matkę i wypuści ją tylko, jeśli dostanie to, czego chce, czyli krew siedemnastolatki. W trosce o życie matki, Bella wymyka się eskorcie i udaje się na spotkanie z Jamesem w szkole tańca nieopodal jej domu. Ostatecznie James zostaje zabity, Edward ratuje ukochaną przed niebezpieczeństwem i razem z całą rodziną Cullenów szczęśliwie wracają do Forks.

Streszczenie Księżyc w Nowiu (2 część)
Zbliżają się osiemnaste urodziny Belli. Z tej okazji Alice i Edward Cullen postanawiają urządzić jej przyjęcie. W czasie odpakowywania prezentów Bella przecina sobie skórę, po której od razu spływa krew. Jasper, który jako ostatni przeszedł na 'wegetariańską' dietę, nie mogąc się opamiętać rzuca się na nią. Na szczęście Edward reaguje błyskawicznie i odciąga go wraz z innymi, wyprowadzając z domu. Edward i reszta jego rodziny nie chcąc by taka sytuacja się powtórzyła postanawiają wyprowadzić się z Forks.Nie chcąc kolejny raz narażać Belli na niebezpieczeństwo Edward postanawia skłamać, mówiąc ukochanej, że jej już nie kocha. Sądzi, iż w ten sposób dziewczyna prędzej pogodzi się z odejściem jego i jego rodziny. Jednak nastolatka zapada w głęboką depresję na wiele, wiele tygodni. Kiedy w końcu wybudza się ze stanu otępienia postanawia zaprzyjaźnić się bliżej z kolegą z dzieciństwa - Jacobem Blackiem.

Bella i Jacob spędzają ze sobą coraz więcej i więcej czasu. Bella odkrywa, że wraz ze wzrostem adrenaliny, dostaje halucynacji i słyszy głos Edwarda. Zaczyna więc igrać z losem, robiąc coraz to bardziej ekstremalne rzeczy, do których zalicza się między innymi jazda motorem, tylko po to by usłyszeć jego głos. W międzyczasie Jacob odkrywa, że jest wilkołakiem. Chce utrzymać to w tajemnicy przed Bellą, co mu się jednak nie udaje. Kolejnym szalonym pomysłem Belli jest skok z klifu. Nie zamierza ona jednak popełnić samobójstwa, chodzi jej jedynie o zabawę i jeszcze jedną szansę na usłyszenie głosu swego ukochanego. Kiedy porywa ją prąd i wydaje się,że nie ma już nadziei, Jacobowi udaje się w ostatniej chwili ją uratować.

W tym samym czasie Alice, wampirza siostra Edwarda ma wizję przyszłości: Bellę skaczącą z klifu. Ponieważ nie może widzieć wilkołaków w swoich wizjach, nie widzi, że Jacob uratował Bellę, dlatego też myśli iż jej przyjaciółka nie żyje. Postanawia przyjechać do Forks by wesprzeć Charliego w trudnych chwilach. Gdy jednak dostrzega Bellę, wie już, że jej wizja była niekompletna. Bella cieszy się z odwiedzin Alice. Spędzają razem każdą chwilę. Jednak wspomnienie o Edwardzie boli. W tym czasie Edward dzwoni do domu Belli, ale tak się składa,że Jacob odbiera słuchawkę, informując go, że Charlie jest na pogrzebie. Cullen jest przekonany, że to właśnie o Bellę chodzi. Tymczasem Charlie jest na pogrzebie swojego przyjaciela, Harrego. Nie mogąc się pogodzić ze śmiercią ukochanej Edward postanawia wyjechać do Włoch i sprowokować Volturi, wampirzą królewską rodzinę, by pozbawili go życia.

Bella i Alice wyruszają za nim, i powstrzymują go. Edward długo nie może uwierzyć, że jego ukochana żyje. Przed opuszczeniem Włoch, Volturi oznajmiają, że Bella, jako, że zna ich sekrety musi umrzeć lub zostać przemieniona w jedną z nich. Alice zapewnia, że przemiana nastąpi wkrótce. Po powrocie do Forks, Edward mówi Isabelli, że opuścił ją nie dlatego, że jej nie kocha ale dlatego iż chciał ją chronić. Dziewczyna przebacza mu. Oboje są bardzo szczęśliwi. Książka kończy się głosowaniem Cullenów w kwestii przemiany Belli w wampira. Alice, Emmet, Jasper i Esme są za przemianą, Edward i Rosalie przeciw. Spór rozstrzyga decydujący głos Carlisle'a. Bella już wkrótce ma zostać wampirem.

Streszczenie Zaćmienie (3 część)
Edward Cullen i jego ukochana - Bella Swan - znowu są razem. Charlie nienawidzi go, za to, że jego córka dużo przez niego wycierpiała. Stara się ograniczyć czas, jaki jego córka ma z nim spędzać. Jednak nadal spotykają się w szkole, a Edward jest co noc gościem w jej pokoju. Są nierozłączni. Bella marzy jednak, aby odwiedzić Jacoba. Edward nie zgadza się, twierdząc,że może to być dla niej niebezpieczne. Bells wciąż jest poszukiwana przez Victorię żądnej jej krwi, która dodatkowo tworzy armię "nowo narodzonych" wampirów. Rodzina Cullenów i sfora Blacka łączy się w bitwie przeciw Victorii i jej rozwścieczonej armii. Jasper, jako najbardziej doświadczony w tej dziedzinie, szkoli swoją rodzinę oraz sforę, aby jak najlepiej umieli się bronić i unieszkodliwiać nowonarodzonych. Za wszelką cenę trzeba chronić Bellę. Bella martwiąc się o ukochanego Edwarda, prosi go by został z nią na czas bitwy. Oczekując na walkę Jacob oznajmia Belli, iż będzie walczył choćby miał zginąć. Nie zależy u na życiu. Martwiąc się o jego życie, całuje go. Wtedy zdaje sobie sprawę, że kocha Jacoba. Walka się zaczyna i Victoria z jej armią zostaje zniszczona. Jacob zostaje ranny, lecz wychodzi z tego cało. Bella musi wybrać pomiędzy miłością do przyjaciela a miłością do mężczyzny jej życia. Kiedy mówi Jacobowi o swojej decyzji, ten, pomimo że tego się spodziewał, postanawia na zawsze pozostać wilkiem. Bella zrozpaczona, po stracie Jacoba, całą noc spędza wypłakując się Edwardowi. Ten znosi wszystko bardzo dobrze. Bella ponownie porusza temat swojej przemiany. Pamiętając o kompromisie zawartym z Edwardem, postanawiają udać się do Charliego z pierścionkiem zaręczynowym. Upewniając się, że jego ukochana podjęła właściwą decyzję, Edward zaczyna nowy rozdział w swym życiu.

PRZED ŚWITEM
Przygotowania do ślubu idą pełną parą. Bella martwi się zniknięciem Jacoba. Noc przed ślubem Bella spędza samotnie, ponieważ Emmett i Jasper zabierają Edwarda na wieczór kawalerski. Bella i Edward pobierają się. Na ślubie pojawia się Jacob. Zostaje zmuszony do opuszczenia wesela, gdy dowiaduje się o planach Belli i Edwarda, które bardzo go zdenerwowały. Nowożeńcy wyjeżdżają na miesiąc miodowy na na wyspę, którą Carlisle podarował Esme, jednak ich miesiąc miodowy kończy się, kiedy Bella dowiaduje się, że zaszła w ciążę, Edward jest zszokowany. Wszyscy chcą aby Bella usunęła ciążę. Dziewczyna się na to nie zgadza. Pomaga jej Rosalie. Jej ekstremalnie szybka ciąża mocno ją wykańcza, przez co Edward znienawidził istotę, która wyrządzała jej krzywdę. Na świat przychodzi ich córeczka pół-człowiek, pół-wampir Renesmee. Edward, chcąc uratować Bellę, przemienia ją w wampira wstrzykując swój jad w jej serce. Wszystko jest dla niej nowe, ale szybko okazuje się, że ma niecodzienną samokontrolę, która u wszystkich wywołuje szok i podziw. Wkrótce okazuje się, że dziecko posiada nadprzyrodzoną moc - potrafi pokazywać swoje wspomnienia, prośby, żądania za pomocą obrazów.Jest także nadzwyczaj inteligentne. Jego rozwój zarówno fizyczny jak i psychiczny po paru tygodniach przybiera taki obrót sprawy, jakby dziewczynka miała już kilka miesięcy. Dziewczynka jest niezwykle podobna do Belli i Edwarda. Nikt nie pozostaje obojętny urokowi dziecka. Wkrótce okazuje się, że małą dziewczynka jest obiektem wpojenia Jacoba. Gdy obcy wampir Irina dostrzega Renesmee w lesie bierze ją za "nieśmiertelne dziecko" - które jest niezgodne z prawem ustanowionym przez Volturi - zawiadamia Aro, Kajusza i Marka we Włoszech o zaistniałym incydencie. Kiedy wiadome jest, że dojdzie do starcia z Volturi nagle Alice i Jasper znikają pozostawiając list, w którym przepraszają ale nie mogą zostać, to jest jedyna szansa żeby przeżyć, ale zostawiają Belli dziwne znaki, które doprowadzają dziewczynę do fałszerza dokumentów. Cullenowie zwołują swoich znajomych z całego świata, którzy mają potwierdzić to, że dziecko Belli i Edwarda rozwija się i nie jest tym za kogo uważają Volturi. Bella odkrywa swoja nową moc. Może wytwarzać tarcze, która chroni przed innymi nadprzyrodzonymi umiejętnościami. Dochodzi do spotkania z Volturi. Nagle pojawia się Alice z Jasperem oraz półwampir, półczłowiek. Z jego pomocą Cullenowie przekonują ich, że Renesmee nie jest jedynym takim przypadkiem i nie stanowi niebezpieczeństwa dla reszty wampirów. Volturi nie mając argumentów by ukarać Culllenów, zawieszają broń i rozstają się w pokoju. Cullenowie świetują. Bella udaje się z Edwardem i córką do ich domku nad rzeką.
3 część
Edward Cullen i jego ukochana - Bella Swan - znowu są razem. Charlie nienawidzi go, za to, że jego córka dużo przez niego wycierpiała. Stara się ograniczyć czas, jaki jego córka ma z nim spędzać. Jednak nadal spotykają się w szkole, a Edward jest co noc gościem w jej pokoju. Są nierozłączni. Bella marzy jednak, aby odwiedzić Jacoba - przeprosić go za ból, który mu zadała, przebaczając Edwardowi. Edward nie zgadza się, twierdząc, że przebywanie w towarzystwie wilkołaków może być dla niej niebezpieczne. Jednakże gdy ten wybiera się na polowanie, Bella jedzie go odwiedzić. Do niczego złego nie dochodzi, ale Edward obiecuje, że już jej na to nie pozwoli. Gdy znów wybiera się na polowanie, przekupuje swą siostrę Alice wielkim żółtym Porsche, żeby pilnowała Bellę. Bella jednak wymyka się z pomocą Jake'a i tym razem Edward stwierdza, że wybór należy do Belli i pozwala widywać jej się z przyjacielem. Podczas jednej z tych wizyt Jacob oświadcza Belli, ze ją kocha, i całuję ją wbrew jej woli.

Bella wciąż jest poszukiwana przez Victorię żądnej jej krwi, która dodatkowo tworzy armię "nowonarodzonych" wampirów. Rodzina Cullenów i sfora wilkołaków łączy się w bitwie przeciwko Victorii i jej rozwścieczonej armii. Jasper, jako najbardziej doświadczony w tej dziedzinie (zanim został zaadaptowany przez Cullenów, pomagał wampirzycy, która go przemieniła trenować nowonarodzonych), szkoli swoją rodzinę oraz sforę, aby jak najlepiej umieli się bronić i unieszkodliwiać swoich wrogów. Za wszelką cenę trzeba chronić Bellę. Dziewczyna, martwiąc się o ukochanego Edwarda, prosi go by został z nią na czas bitwy, której termin przepowiada Alice. Bella i Edward oczekują na bitwę w namiocie w górach razem z Jacobem. Ponieważ dziewczyna zaczyna wykazywać pierwsze objawy hipotermii, Jacob kładzie się obok niej (temperatura ciała wilkołaków wynosi ponad 42 stopnie Celsjusza, podczas gdy skóra wampirów jest lodowato zimna). Gdy rankiem Jake opuszcza namiot, Bella i Edward zaczynają dyskutować o swych zaręczynach - Jacob, który wszystko usłyszał, skowyczy zraniony. Dziewczyna stwierdza, że musi mu wszystko wyjaśnić. Jacob oznajmia Belli, iż będzie walczył - nie zważając na własne życie, które przestało być dla niego cenne. Przerażona Bella daje mu do zrozumienia, że czuje do niego coś więcej i całuje go. Robi to po to, aby chłopak nie poszedł walczyć nie mając nadziei. Wtedy zdaje sobie sprawę, że przez cały czas była w nim zakochana, ale to uczucie nie może równać się z jej miłością do Edwarda. Walka się zaczyna i Victoria z jej armią zostaje zniszczona. Jacob zostaje ranny, lecz wychodzi z tego cało. Bella musi wybrać pomiędzy miłością do przyjaciela a miłością jej życia. Jacob, chociaż szanuje jej wybór, stwierdza, że miłość do niego byłaby dla niej zdrowsza - niczym słońce, powietrze - w przeciwieństwie do miłości do Edwarda, którą przyrównuje do narkotyku. Bella zrozpaczona po stracie Jacoba, całą noc spędza wypłakując się Edwardowi. Ten znosi wszystko bardzo dobrze. Bella ponownie porusza temat swojej przemiany. Pamiętając o kompromisie zawartym z Edwardem, postanawiają udać się do Charliego z pierścionkiem zaręczynowym. Upewniając się, że jego ukochana podjęła właściwą decyzję, Edward zaczyna nowy rozdział w swym życiu.
2010-02-03T18:55:55+01:00
Zmierzch

Siedemnastoletnia Isabella Swan przeprowadza się ze słonecznego Phoenix doponurego miasteczka Forks w deszczowym stanie Waszyngton, aby zamieszkać wrazze swoim ojcem, komendantem miejscowej policji, Charliem. Decyduje się na to, ponieważ jej matka Renee po raz drugi wyszła za mąż i chciałaby móc podróżowaćze swoim nowym mężem Philem. Mimo iż w Phoenix Bella nigdy nie miała zbyt wieluprzyjaciół ani zbytniego powodzenia, w Forks przykuwa uwagę większości uczniówi szybko zaprzyjaźnia się z niektórymi.

Kiedy Bella siada przy tajemniczym, zabójczo przystojnym Edwardzie Culleniena lekcji biologii, chłopak wydaje się być na nią wściekły, a w jego oczachBella dostrzega zaskakująco dużo wrogości i nienawiści. Po lekcjach Bellaponownie spotyka go przypadkowo w sekretariacie. Edward chce zmienić swój planzajęć tak, by jej unikać.

Jakiś czas później Edward ratuje Belli życie na parkingu przed szkołą, znadludzką prędkością wbiegając między nią a rozpędzony samochód. Bella zaczynapodejrzewać, że Edward nie jest zwyczajnym człowiekiem. Z kolei stosunekEdwarda do Belli widocznie zmienia się, Edward przestaje być wobec niej takwrogi. Na wycieczce ze znajomym na plażę Nr. 1 w La Push Isabellaspotyka przyjaciela z dzieciństwa - Jacoba Blacka i dowiaduje się, że wedługmiejscowych podań Edward i jego rodzina (ojciec, matka oraz czwórka przybranegorodzeństwa) to wampiry. Później dowiaduje się również, że on i jego rodzina niepiją ludzkiej, tylko zwierzęcą krew. Dziewczyna zdaje sobie sprawę z tego, żejest w Cullenie zakochana na zabój, jednak nie jest pewna co chłopak czuje doniej. Staje się to jasne dopiero po tym, jak Edward ratuje Bellę w Port Angelesprzed grupką mężczyzn. Edward przyznaje Belli, że jest ona dla niego inna niżreszta ludzi, ponieważ jej woń dla niego jest stokroć bardziej kusząca imocniejsza niż zwykły ludzki zapach, i musi się przy niej jeszcze bardziejkontrolować, by jej nie zabić. Poza tym Edward nie jest w stanie czytać jejmyśli (który to dar posiada). Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie przybyły dookolic Forks wampir James, który dla sportu decyduje się zapolować na Bellę.Cullenowie postanawiają chronić dziewczynę rozdzielając ją z Edwardem i wywożącjak najdalej od domu. Swan ukrywa się w hotelu przy lotnisku w Phoenix. Niespodziewaniejednak dzwoni do niej James i oznajmia, iż porwał jej matkę i trzyma ją wstarym studiu baletowym. Bella, nie chcąc by coś się stało Renee, wymyka się Jasperowii Alice i biegnie do tropiciela. Edward i reszta jego rodziny, dzięki darowiprzewidywania Alice, cudem ratują Bellę od śmierci. Kiedy zauważają, że Jameszdążył ugryźć dziewczynę, Carlisle poleca synowi wyssać jad. Początkowo Edwardnie jest pewien, czy będzie w stanie się pohamować, by samemu nie zabićukochanej, jednak udaje mu się powstrzymać. Po powrocie do Forks Bella zEdwardem wybierają się na bal absolwentów. Wtedy to Bella oznajmia mu, żechciałaby zostać wampirem, jednak Edward odmawia pomocy.

Księżyc w nowiu

Zbliżają się osiemnaste urodziny Belli, dziewczyna jest tym faktemzrozpaczona, nie chce się starzeć. Z tej okazji Alice i Edward Cullenpostanawiają urządzić jej przyjęcie. W czasie odpakowywania prezentów Bellaprzecina sobie skórę, po której od razu spływa krew. Jasper, który jako ostatniprzeszedł na 'wegetariańską' dietę, nie mogąc się opamiętać rzuca się na nią.Na szczęście Edward reaguje błyskawicznie i odciąga go wraz z innymi, wyprowadzając z domu. Edward i reszta jego rodziny nie chcąc by taka sytuacjasię powtórzyła postanawiają wyprowadzić się z Forks. Nie chcąc kolejny raznarażać Belli na niebezpieczeństwo Edward postanawia skłamać, mówiąc ukochanej, że jej już nie kocha. Sądzi, iż w ten sposób dziewczyna prędzej pogodzi się zodejściem jego i jego rodziny. Jednak nastolatka zapada w głęboką depresję na wiele, wiele tygodni. Kiedy w końcu wybudza się ze stanu otępienia postanawiazaprzyjaźnić się bliżej z kolegą z dzieciństwa - Jacobem Blackiem.

Bella i Jacob spędzają ze sobą coraz więcej i więcej czasu. Bella odkrywa, że wraz ze wzrostem adrenaliny, dostaje halucynacji i słyszy głos Edwarda.Zaczyna więc igrać z losem, robiąc coraz to bardziej ekstremalne rzeczy, doktórych zalicza się między innymi jazda motorem, tylko po to by usłyszeć jegogłos. W międzyczasie Jacob odkrywa, że jest wilkołakiem. Chce utrzymać to wtajemnicy przed Bellą, co mu się jednak nie udaje. Kolejnym szalonym pomysłemBelli jest skok z klifu. Nie zamierza ona jednak popełnić samobójstwa, chodzijej jedynie o zabawę i jeszcze jedną szansę na usłyszenie głosu swegoukochanego. Kiedy porywa ją prąd i wydaje się, że nie ma już nadziei, Jacobowiudaje się w ostatniej chwili ją uratować.

W tym samym czasie Alice, wampirza siostra Edwarda ma wizję przyszłości:Bellę skaczącą z klifu. Ponieważ nie może widzieć wilkołaków w swoich wizjach, nie widzi, że Jacob uratował Bellę, dlatego też myśli iż jej przyjaciółka nieżyje. Postanawia przyjechać do Forks by wesprzeć Charliego w trudnych chwilach.Gdy jednak dostrzega Bellę, wie już, że jej wizja była niekompletna. Bellacieszy się z odwiedzin Alice. Spędzają razem każdą chwilę. Jednak wspomnienie oEdwardzie boli. W tym czasie Edward dzwoni do domu Belli, ale tak się składa, żeJacob odbiera słuchawkę, informując go, że Charlie jest na pogrzebie. Cullenjest przekonany, że to właśnie o Bellę chodzi. Tymczasem Charlie jest napogrzebie swojego przyjaciela, Harrego. Nie mogąc się pogodzić ze śmierciąukochanej Edward postanawia wyjechać do Włoch i sprowokować Volturi, wampirząkrólewską rodzinę, by pozbawili go życia.
Bella i Alice wyruszają za nim, i powstrzymują go. Edward długo nie możeuwierzyć, że jego ukochana żyje. Przed opuszczeniem Włoch, Volturi oznajmiają, że Bella, jako, że zna ich sekrety musi umrzeć lub zostać przemieniona w jednąz nich. Alice zapewnia, że przemiana nastąpi wkrótce. Po powrocie do Forks, Edward mówi Isabelli, że opuścił ją nie dlatego, że jej nie kocha ale dlategoiż chciał ją chronić. Dziewczyna przebacza mu. Oboje są bardzo szczęśliwi. Książkakończy się głosowaniem Cullenów w kwestii przemiany Belli w wampira. Alice, Emmet, Jasper i Esme są za przemianą, Edward i Rosalie przeciw. Spór rozstrzygadecydujący głos Carlisle'a. Bella już wkrótce ma zostać wampirem.

Zaćmienie

Edward Cullen i jego ukochana - Bella Swan - znowu są razem. Charlienienawidzi go, za to, że jego córka dużo przez niego wycierpiała. Stara sięograniczyć czas, jaki jego córka ma z nim spędzać. Jednak nadal spotykają się wszkole, a Edward jest co noc gościem w jej pokoju. Są nierozłączni. Bella marzyjednak, aby odwiedzić Jacoba. Edward nie zgadza się, twierdząc, że może to byćdla niej niebezpieczne. Ale gdy ten wybiera się na polowanie jedzie goodwiedzic. Na szczęście do niczego złego nie dochodzi, ale Edward obiecuje, żejuż jej na to nie pozwoli. I gdy znowu musi wybrac się na polowanie przekupujeswoją siostrę Alice by jej pilnowała, i tym razem bez skutecznie...

Bells wciąż jest poszukiwana przez Victorię żądnej jej krwi, która dodatkowotworzy armię "nowo narodzonych" wampirów. Rodzina Cullenów i sforaBlacka łączy się w bitwie przeciw Victorii i jej rozwścieczonej armii. Jasper, jako najbardziej doświadczony w tej dziedzinie, szkoli swoją rodzinę orazsforę, aby jak najlepiej umieli się bronić i unieszkodliwiać nowonarodzonych.Za wszelką cenę trzeba chronić Bellę. Dziewczyna martwiąc się o ukochanegoEdwarda, prosi go by został z nią na czas bitwy. Oczekując na walkę Jacoboznajmia Belli, iż będzie walczył choćby miał zginąć. Nie zależy mu na życiu.Bojąc się, że Jacob może podczas walki zrobić coś głupiego, daje mu dozrozumienia, że czuje do niego coś więcej, całuje go. Robi to po to aby chłopaknie poszedł walczyć nie mając nadziei. Wtedy zdaje sobie sprawę, że jestzakochana w Jacobie, ale to uczucie nie może równać się z jej miłością doEdwarda. Walka się zaczyna i Victoria z jej armią zostaje zniszczona. Jacobzostaje ranny, lecz wychodzi z tego cało. Bella musi wybrać pomiędzy miłościądo przyjaciela a miłością do mężczyzny jej życia. Kiedy mówi Jacobowi o swojejdecyzji, ten, pomimo że tego się spodziewał, postanawia na zawsze pozostaćwilkiem. Bella zrozpaczona, po stracie Jacoba, całą noc spędza wypłakując sięEdwardowi. Ten znosi wszystko bardzo dobrze. Bella ponownie porusza tematswojej przemiany. Pamiętając o kompromisie zawartym z Edwardem, postanawiająudać się do Charliego z pierścionkiem zaręczynowym. Upewniając się, że jegoukochana podjęła właściwą decyzję, Edward zaczyna nowy rozdział w swym życiu.


Przed świtem

Przygotowania do ślubu idą pełną parą. Bella martwi sięzniknięciem Jacoba. Noc przed ślubem Bella spędza samotnie, ponieważ Emmett i Jasperzabierają Edwarda na wieczór kawalerski. Bella i Edward pobierają się. Naślubie pojawia się Jacob. Zostaje zmuszony do opuszczenia wesela, gdy dowiadujesię o planach Belli i Edwarda, które bardzo go zdenerwowały. Nowożeńcywyjeżdżają na miesiąc miodowy na wyspę, którą Carlisle podarował Esme. Tam teżprzeżywają swój pierwszy raz, jednak ich miesiąc miodowy kończy się, kiedyBella dowiaduje się, że zaszła w ciążę. Edward jest zszokowany. Wszyscy chcąaby Bella usunęła ciążę. Dziewczyna się na to nie zgadza. Pomaga jej Rosalie.Jej ekstremalnie szybka ciąża mocno ją wykańcza, przez co Edward znienawidziłistotę, która wyrządzała jej krzywdę. Na świat przychodzi ich córeczkapół-człowiek, pół-wampir Renesmee. Niestety podczas porodu dziewczynka łamiematce kręgosłup i nie tylko. Edward, chcąc uratować Bellę, przemienia ją wwampira wstrzykując swój jad w jej serce. Wszystko jest dla niej nowe, aleszybko okazuje się, że ma niecodzienną samokontrolę, która u wszystkichwywołuje szok i podziw. Wkrótce okazuje się, że dziecko posiada nadprzyrodzonąmoc - potrafi pokazywać swoje wspomnienia, prośby, żądania za pomocąobrazów.Jest także nadzwyczaj inteligentne. Jego rozwój zarówno fizyczny jak ipsychiczny po paru tygodniach przybiera taki obrót sprawy, jakby dziewczynkamiała już kilka miesięcy. Dziewczynka jest niezwykle podobna do Belli iEdwarda. Nikt nie pozostaje obojętny urokowi dziecka. Wkrótce okazuje się, żemałą dziewczynka jest obiektem wpojenia Jacoba. Gdy obcy wampir Irina dostrzegaRenesmee w lesie bierze ją za "nieśmiertelne dziecko" - które jestniezgodne z prawem ustanowionym przez Volturi - zawiadamia Aro, Kajusza i Markawe Włoszech o zaistniałym incydencie. Kiedy wiadome jest, że dojdzie do starciaz Volturi nagle Alice i Jasper znikają pozostawiając list, w którymprzepraszają ale nie mogą zostać, to jest jedyna szansa żeby przeżyć, alezostawiają Belli dziwne znaki, które doprowadzają dziewczynę do fałszerzadokumentów. Cullenowie zwołują swoich znajomych z całego świata, którzy mająpotwierdzić to, że dziecko Belli i Edwarda rozwija się i nie jest tym za kogouważają Volturi. Bella odkrywa swoja nową moc. Może wytwarzać tarcze, którachroni przed innymi nadprzyrodzonymi umiejętnościami. Dochodzi do spotkania zVolturi. Nagle pojawia się Alice z Jasperem oraz półwampir, półczłowiek. Z jegopomocą Cullenowie przekonują ich, że Renesmee nie jest jedynym takimprzypadkiem i nie stanowi niebezpieczeństwa dla reszty wampirów. Volturi niemając argumentów by ukarać Culllenów, zawieszają broń i rozstają się w pokoju.Cullenowie świetują. Bella udaje się z Edwardem i córką do ich domku nad rzeką.

POZDRAWIAM :)
2 5 2