Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-03T19:01:42+01:00
Hans ChristianvAndersen urodził się 02.kwietnia w 1805 r
na duńskiej wyspie Fionii, w Odense,
drugim co do wielkości mieście Danii.
Matka pisarza była praczką, a ojciec byl tylko czeladnikiem szewskim.
Nie miał pieniędzy, żeby zdobyć świadectwo szewca i móc otworzyć warsztat z pomocnikami, nie mógł należeć do cechu szewskiego.
Matka Hansa Christiana była trochę starsza od swojego męża i przed ślubem pracowała jako służąca.. Nie umiała ani czytać ani pisać.
W przeciwieństwie do swojego męża, który był wolnomyślicielem i racjonalistą, była ona osobą religijną i bardzo przesądną
Ojciec Hansa Christiana był bardzo pracowitym i skromnym człowiekiem. Nie tylko umiał czytać i pisać, ale czytał dzieła takich pisarzy jak angielskiego pisarza Szekspira, duńskiego pisarza Holberga, a także czytał "Baśnie z 1001 nocy". 'Swiadomość własnym uporem zdobytej wiedzy" dawała mu poczucie, że był kimś lepszym w swoim środowisku. Ojciec opowiadał Hansowi Christianowi przeczytane baśnie, robił mu zabawki.
Starał się przekazać chłopcu wiarę w siebie, wiarę w człowieka i jego możliwości intelektualne. Ojciec uważał, że nie wolno zmuszać syna do zajmowania się czymś, co go nie interesuje, ani nie wolno go bić.
Gdy miał 5 lat rodzice posłali go szkoły, ale pod warunkiem, że nauczyciel nie będzie go karał biciem. Gdy rodzice stwierdzili, że nauczyciel nie dotrzymał słowa, przenieśli go do szkoły żydowskiej.
Jednak ta szkoła została wkrótce zamknięta i chłopiec był zmuszony przenieść się do szkoły dla biednych, gdzie uczono tylko religii, pisania i rachunków. Nie dużo nauczył się w tej szkole, ale jego ulubionym zajęciem stało się od tego czasu czytanie.
Gdy Hans Christian miał 11 lat umarł jego ojciec a gdy mial 13 lat, jego matka wyszła ponownie za mąż, też za czeladnika szewskiego.
4 4 4
2010-02-03T19:16:40+01:00
Hans Christian Andersen żył w latach 1805 - 1875. Pochodził z Danii. Był poetą, prozaikiem i dramaturgiem. Największą wagę w swojej twórczości przywiązywał do tworzonych przez siebie dramatów. Baśnie traktował tylko jako wprawki do pisania poważniejszych utworów. Tymczasem okazało się, że dramaty odeszły w zapomnienie, a stworzone przez pisarza baśnie zapewniły mu sławę. Doczekały się licznych adaptacji filmowych, telewizyjnych i teatralnych, na ich podstawie tworzono również komiksy. To wszystko przyczyniło się do ich niezwykłej popularności.
Do najbardziej znanych baśni H. Ch. Andersena należą : "Królowa Śniegu", "Nowe szaty cesarza", "Brzydkie kaczątko", "Calineczka", "Dziewczynka z zapałkami", "Słowik".
Mam nadzieję, żę pomogłam !
Liczę na naj !
Pozdrawiam !
3 5 3