Odpowiedzi

2010-02-03T19:12:20+01:00
Zakon krzyżacki - pełna nazwa brzmi: Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (Zakon Krzyżacki, Zakon Niemiecki, – zakon rycerski, jeden z trzech największych, obok joannitów i templariuszy, które powstały na fali krucjat w XII wieku. Zakon na wiele setek lat opanował obszary późniejszych Prus Wschodnich oraz dzisiejszej Łotwy i Estonii tworząc z tych ziem Prusy Zakonne. Zakon podbił także niektóre ziemie Polski i Litwy.
1 2 1
2010-02-03T19:20:10+01:00
Zakon sióstr Albertynek założył św. brat Albert w Krakowie. W celu niesienia pomocy biednym i opuszczonym ludziom(bliżnim).Siostry początkowo podjęły opiekę nad bezdomnymi kobietami gdy zakon zaxz ał powoli sie rozwijać siostry otwierały nowe przytuliska na terenie całej Polski,ale również za granicą w : Anglii,Argentynie ,Boliwi, Rosji(NA SYBERI), na Słowacji, w Watykanie.Zakonnice nosza ciemny habit.godłem Albertynejk jest Krzyż, a na jego tle skrzyzowane ręce. Skrótem Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujacych Bogu jest (ZSAPB).
1 4 1
  • Użytkownik Zadane
2010-02-03T19:49:31+01:00
Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika (OSPPE) - PAULINI - powstał w XIII w na Węgrzech z pustelników, którzy - posłuszni wezwaniu Kościoła - postanowili realizować rady ewangeliczne w życiu wspólnym. Za głównego patrona obrali św. Pawła z Teb i od jego imienia przyjęli nazwę Paulinów.
Szczególną patronką Zakonu jest Najświętsza Maryja, czczona jest ośrodkach duszpasterskich, wśród których najważniejsze miejsce zajmuje Jasna Góra w Częstochowie. Zakon zrzesza w swoich szeregach (kapłanów) i braci zakonnych.

Wybieram ten zakon ponieważ opiekuje się on duchową stolica Polski - Jasną Górą. Oprócz Jasnej Góry, Paulini pracują również w wielu innych placówkach duszpasterskich w Polsce, podejmując pracę w parafiach i lokalnych sanktuariach maryjnych. Poza Polską klasztory paulińskie znaj dują się na Węgrzech, w Chorwacji, na Ukrainie, Białorusi, Łotwie, w Czechach, na Słowacji, w Niemczech, we Włoszech, Francji, w Stanach Zjednoczonych i Australii. Paulini prowadzą również misje w RPA i Kamerunie.
3 2 3