Odpowiedzi

2010-02-03T20:17:06+01:00
Aleksander z całą pewnościa nie prześladował podbitej ludności. Wręcz przeciwnie, w pewien sposób chciał zrobić z nich (pseudo)Greków-Macedończyków. Może o tym świadczyć choćby fakt wielu małżeństw zawieranych po roku 330 p.n.e., pomiędzy Macedończykami a ludnością podbitą. Swoim zachowaniem Aleksander udowodnił, że jego celem nie jest jedynie podbicie całego znanego wówczas świata. Był on dalekowzroczny i chciał w pewien sposób zjednoczyć wszystkie pokonane ludy. W jego planach było utworzenie ogromnego imperium, które byłoby kontrolowane później przez jego potomków.

Polityka Rzymian wobec podbitej ludzkości była lepsza w porównaniu do innych państ. Podbite wsie były traktowna tak samo jak w Rzymie a ludność otrzymywała równe prawa. Lecz jednak musiali wyrzec się innych królów i służyć tylko dla Juliusza Cezara. Tylko niewolnicy byli źle traktowani
2010-02-03T20:19:32+01:00
Rzymianie nie narzucali praw i obyczajów ludności podbitej, ale chcieli PODATKÓW.Później w czasach Cesarstwa Rzymskiego (pryncypatu) odbywał się proces ROMANIZACJI-czyli przejmowanie kultury rzymskiej i języka łacińskiego przez ludność podbitą.
Aleksander Wielki był łaskawy co do podbitej ludności i nawet niektórym persom dawał ważne stanowiska państwowe.