Odpowiedzi

2010-02-03T20:05:23+01:00
1. Tak jak można się było spodziewać, zeznania Grzegorza Schetyny przed sejmową komisja badającą aferę hazardową nie przyniosły przełomu. Były wicepremier i szef MSWiA uparcie twierdził, że nigdy nie interesował się nowelizacją ustawy hazardowej. Przyznał jednak, że Ryszarda Sobiesiaka zna i kilkukrotnie się z nim spotkał.

2. Premier Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zaprosił prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska do wspólnego uczczenia pamięci ofiar Katynia. Uroczystości odbędą się w pierwszej połowie kwietnia 2010 r. - podała kancelaria Tuska w komunikacie.

3. Choć na decyzję Lecha Kaczyńskiego o starcie w tegorocznych wyborach prezydenckich musimy jeszcze poczekać, głowa państwa rusza w objazd po Polsce. Jutro będzie gościł w Katowicach, a w planach są kolejne miasta.

4. Hanna Herman, współpracownica kandydata na prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, przeprosiła w środę za jego słowa o polskich bojownikach, którzy rzekomo mają przyjechać na Ukrainę, by w drugiej turze wyborów prezydenta wesprzeć premier Julię Tymoszenko.

5. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że powita z zadowoleniem przyjęcie przez Iran uzgodnionego planu wzbogacania uranu. Chęć zaakceptowania planu sugerował we wtorek prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad.

6. Władze kierowanej przez Władimira Putina partii Jedna Rosja zapowiedziały, że wystąpią z inicjatywą odwołania Siergieja Mironowa ze stanowiska przewodniczącego Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, za krytykę pod adresem premiera.

7. Wieczorem (03.02.2010r.); Senat zajął się sprawą wniosku prokuratury o uchylenie immunitetu senatorowi Krzysztofowi Piesiewiczowi. Senacka komisja regulaminowa rekomenduje odrzucenie wniosku.

8. Resort obrony narodowej nie przedłużył umowy najmu lokalu z gen. Wojciechem Jaruzelskim. Chodzi o pomieszczenia w wojskowym budynku, gdzie prowadzi on swoje biuro jako były prezydent.

9. "Chcę nadal wspierać premiera w jego dalekosiężnych planach modernizacji Polski" - powiedział w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt" minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, pytany czy będzie kandydować w wyborach prezydenckich w Polsce.

10. Czy Paweł Piskorski podpisał umowę sam ze sobą? Zdaniem biegłego grafologa z bardzo dużym prawdopodobieństwem podpis na umowie z antykwariuszem w 1997 r., która miała dokumentować 986 tys. zł zarobionych przez Pawła Piskorskiego, sfałszował on sam. Nie da się jednak tego kategorycznie rozstrzygnąć, bo polityk odmówił prokuraturze złożenia próbek swego pisma.