Udowodnij, że Jurand to postać tragiczna. Weź pod uwagę wyjaśnienie pojęcie TRAGIZM
TRAGIZM-tu:splot nieszczęśliwych wydarzeń, prowadzących do tragicznego końca, do sytuacji bez wyjścia.

PROSZE O SZYBKIE ROZWIĄZANIE.! za 1 rozwiązanie daje naj!
:*:*

2

Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-03T19:55:09+01:00
Jego żona umarła ze strachu, podczas napadu Krzyżaków na Złotoryję, gdzie przebywała wraz z dworem ks. Janusza (Jurand przebywał wówczas w Spychowie). Od tamtej pory poświęcił się zemście i stał się postrachem rycerzy zakonu. Był ojcem Danusi, ukochanej (i przyszłej żony) Zbyszka z Bogdańca. Krzyżacy (Zygfryd de Löwe) za zabicie kilku rycerzy zakonnych, w tym Danvelda, wypalili mu drugie oko, obcięli język, prawą dłoń i przetrzymywali w lochach. Zygfryd, aby wyrządzić mu jeszcze większą krzywdę, wypuścił go. Dając upust swojemu okrucieństwu powiedział, że jeżeli nie trafi do Spychowa (był niewidomy), to zapyta o drogę (obcięli mu język). Jurand idąc przez las spotkał Maćka z Bogdańca i Jagienkę. Tylko Hlawa go poznał. Jagienka opiekowała się nim przez dłuższy czas, podczas gdy Maćko wraz ze Zbyszkiem szukali porwanej Danuśki. Rycerze wzięli wówczas Zygfryda do niewoli i posłali Jurandowi, by go osądził, bowiem to on upokorzył Juranda. Jurand postanowił darować mu życie. Zmarł wkrótce po śmierci Danuśki, a Spychowem zajął się Hlawa wraz ze swoją żoną Anulą Sieciechówną.
9 4 9
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-03T19:57:10+01:00
Jurand jest postacią tragiczną, ponieważ w jego życie to splot nieszczęśliwych wydarzeń, prowadzących do tragicznego końca:
Rycerze Zakonu Krzyżackiego zamordowali mu żonę, napadli na Spychów, uprowadzili jego córkę,po czym z zimną krwią ją zabili. Upokorzyli go, obcinając mu język i wypalając oko, pozabawiając go swoich idei życiowych i honoru rycerskiego, sponiewierali jego godność.
15 3 15