Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-04T11:19:06+01:00
Lalka to powieść realizmu pozytywistycznego. Jest największym dziełem Prusa . Występuje w niej duża ilość postaci, można wyróżnić wiele wątków , a wydarzenia są powiązane w ciąg przyczynowo-skutkowy. Akcja rozgrywa się w Warszawie w latach 1878-1879, Zesławiu i Paryżu. Główną grupą społeczeństwa ukazaną w utworze jest arystokracja. Jej przedstawiciele to;
Izabela Łęcka- główna bohaterka powieści.Arystokratka o zimnym sercu i wysokim mniemaniu o sobie i swojej klasie społecznej.
Baronowa Zasławska-szlachetna, mądra, potrafi właściwie zarządzać majątkiem.
Bronisława Krzeszowska- złośliwa, wieczna intrygantka, nieprzychylnie nastawiona do świata i ludzi.
Hrabina Wąsowska- inteligentna, samodzielna, nizależna finansowo. Ona jedna ocenia prawidłowo Wokulskiego.
Stanisław Wokulski- główny bohater. Przybywa do pałacu , ale żle się czuje wśród arystokracji, bo uważa , że traktują go jako człowieka gorszego od nich z racji urodzenia w niższych sferach.
Kazimierz Starski - bawidamek. Oraz Julian Ochocki- arystokrata, zafascynowany nauką. Obraz arystokracji w Lalce jest bardzo realistyczny.Jej wpływ na społeczeństwo może być tylko destrukcyjny. Opowiadanie ma kompozycję właściwą gatunkowi. Nad opisem przeważa dialog. Wypowiedzi poszczególnych bohaterów zawierają pośrednią charakterystykę postaci. Nie jest jasne zakończenie utworu , nie wiemy , co śię stało z Wokulskim.
1 1 1
2010-02-04T15:20:11+01:00
Lalka wg mnie jako powieść świetnie się sprawdziła. Jest o wiele lepiej czytać książkę napisaną prozą niż np wierszem. Zdecydowanie Lalkę można zaliczyć do literatury pozytywistycznej, chociaż postać Wokulskiego przypomina trochę romantycznego kochanka. Widać wszechobecny kult pracy. Praca u podstaw, praca organiczna, ale widać też inne wyróżniki epoki pozytywistów jak emancypacja kobiet, asymilacja żydów. Zauważyć można również naturalizm. Są przeprowadzane liczne stylizacje językowe np w mowie osób z arystokracji czy ze zwykłym chłopstwem. Szegółowe opisy biedy, nędzy, jak również hulaczego życia Krzeszowskiego. Lektura podobała mi się i nie jestem rozczarowany tą powieścią.