Odpowiedzi

2009-10-07T16:21:50+02:00
Alkoholizm dotyczy coraz większej ilości osób. Już najmłodsi sięgają po używki alkoholowe, nie wiedząc czym może to owocować...Nadmierna ilość alkoholu w organiźmie człowieka wyniszcza wątrobę, serce, mózg i inne organy wewnętrzne, co prowadzi nie raz do śmierci. Faktem jest, że szklanka piwa na jakiś czas nikomu nie zaszkodzi, ale trezba brać pod uwagę, że od tego zaczyna się "przepaść".
Ile razy słyszano w telewizji czy radiu o przemocy w rodzinach spowodowanych nadużyciem alkoholu? A młodzież, u której potęguje się agresja po całonocnych imprezach...? Wszytsko to prowadzi do wielu nieszczęść. Człowiek uzależniony nie panuje nad swoimi emocjami, myśli tylko o tym jak zdobyć pieniądze na następny kieliszek....
Może i nie na darmo w społeczeństwie funkcjonuje stereotyp "Polacy to pijacy". Wystarczy spojrzeć na polskie dworce kolejowe! Aż roji się tam od bezdomnych, często pijanych, uzależniopnych ludzi! Nie potrafią sobie samym pomóc, uważają, że sięnie da, że nie potrafią...I brną w alkoholiźmie dalej....
Ile powstało w Polsce klubów Anonimowych Alkoholików?! Ale czy dużo jest ludzi, którzy chcą tam iść dla siebie samego? Bez namówień innych, bez przymusu? To właśnie obrazuje jak bardzo ludzie wstydzą się swojej choroby....
"Piję [...], aby zapomnieć [...], że się wstydzę [...] tego, że piję" - tak odpowiadał alkoholik Małemu Księciu na zadane mu pytania. Myślę, że tak samo uważa większość alkoholików. Boja się wyśmiania i zatapiaja to uczucie w kolejnym kieliszku, który nie ma dna...
Sławni polscy raperzy, tacy jak HST, przez swoje utwory przekazują, że "alkoholizm to cienka linia", ale czy to wystarczy? Uważam, że każdy z osobna powinien być pewnego rodzaju "strażnikiem" i widząc staczanie się drugiego człowieka na alkoholowe dno, nie stać bezczynnie, ale "zakręcić mu kurek płynącej wódki".
Podsumowywując jeszce raz chciałabym podkreślić jak ważny jest problem alkoholizmu na świecie i jak ważną rolę odgrywają tu ludzie, którzy mogą pomóc i pomagają....Oby więcej takich , bo w końcu kiedyś alkoholizm może zniknąć z listy "chorób cywilizacyjnych"...
1 5 1
2009-10-07T16:29:11+02:00
Zespół uzależnienia od alkoholu lub uzależnienie od alkoholu to zespół składający się co najmniej z trzech spośród ośmiu objawów:

1. Silna natrętna potrzeba spożywania alkoholu (głód alkoholu).

2. Upośledzona zdolność kontrolowania picia alkoholu (trudności w unikaniu rozpoczęcia picia, trudności w zakończeniu picia albo problemy z kontrolowaniem picia do wcześniej założonego poziomu).

3. Picie alkoholu w celu złagodzenia albo zapobieżenia alkoholowemu zespołowi abstynencyjnemu oraz subiektywne poczucie skuteczności takiego postępowania.

4. Objawy abstynencyjne (drżenia mięśniowe, nadciśnienie tętnicze, tachykardia, nudności, wymioty, biegunki, bezsenność, rozszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówek, wzmożona potliwość, zaburzenia snu, nastrój drażliwy lub obniżony, lęk).

5. Zmieniona (najczęściej zwiększona) tolerancja alkoholu (ta sama dawka alkoholu nie przynosi oczekiwanego efektu, potrzeba spożywania większych dawek alkoholu dla wywołania oczekiwanego efektu).

6. Zawężenie repertuaru zachowań związanych z piciem alkoholu do 1-2 wzorców.

7. Postępujące zaniedbywanie alternatywnych do picia przyjemności, zachowań i zainteresowań.

8. Picie alkoholu mimo oczywistej wiedzy o jego szczególnej szkodliwości dla zdrowia pijącego.
2009-10-07T16:32:57+02:00
Moim zdaniem alkoholizm szkodzi zdrowiu a w szczegółowości życiu człowieka. Niszczy organizm od środka oraz uzależnia co prowadzi do spożywania większych ilości.