Odpowiedzi

2010-02-04T09:06:44+01:00
Czym jest odpoczynek? Odreagowaniem organizmu po ciężkiej pracy.
Niestety, często mylimy odpoczynek z lenistwem, chociaż cechą wspólną obu tych stanów jest zaniechanie wszelkich działań.
Odpoczynek jest bardzo potrzebny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pociężkiej pracy nasz umysł , mięsnie ( w zależności od wykonywanej pracy ) musi odpocząć, aby móc od nowa funkcjonować. Rodzajem takiego odpoczynku, niezbędnemu człowiekowi jest sen. Przypuśćmy, że nie śpimy kilka dni. Nasz organizm staje się skrajnie wyczerpany, nie jest w stanie prawidłowo myśleć, ani wykonywać prostych czynności, dopóty, dopóki nie odpoczniemy.
Po wykonaniu wysiłku potrzebny nam jest czas dla organizmu, który spowoduje jego regenerację. Człowiek, jak i zwierzęta, jest tak zbudowany, że potrzebuje wyłączenia z życia, aby móc pracować efektywnie.
Ktoś pozbawiopny odpoczynku, wiecznie zestresowany , nie będzie pracował na wysokim poziomie.
Większość z nas posiada ambicje, chęć do podniesienia swoich kwalifikacji, ale bez możliwości "wyłączenia mózgu" na kilka godzin dziennie nasza praca nigdy nie przyniesie spodziewanych efektów.
Praca jest równie ważna jak odpoczynek. Bez pracy człowiek pozbawiony jest sensu życia.Jednak pracując za dużo nie są szczęśliwi, ponieważ nie mając czasu na prawidłowy odpoczynek, czy rozwijanie pozazawodowych zainteresowań są zestresowani.
Dlatego odpoczynkiem jest także znalezienie sobie hobby (rekreacja). Może być to dzierganie, malowanie, pisanie wierszy, czy gotowanie. Odbicie się od czegoś , co nas męczy ( psychicznie i fizycznie ) dając nam rozluźnienie, zapomnienie o cięzkim dniu pomaga odpocząć naszemu umysłowi. Każda forma rekreacji pomaga nam odpocząć i przyczynia się do większej aktywności fizycznej, czy rozwijania zainteresowań czy osobowości. Każdy człowiek pracujący ma prawo do urlopu i powinien go wykorzystać, aby nabrać sił do dalszej pracy. Człowiek, oprócz snu, hobby, musi mieć kilkanaście dni w roku kalendarzowym na odbicie się od codzienności, zredukowanie stresu.
Człowiek zmęczony jest bardziej narażony na choroby, co przyczynia się do spadku efektywnej pracy.
Dlatego trzeba dobrze wyważyć zarówno pracę, jak i odpoczynek w naszym życiu.


3 4 3