Proszę o zrobienie wszystkich zadan. W innym wypadku usuwam odpowiedzi !
Do prawie wszystkich zadan są rysunki w załączniku.

1. Jak sprawdzić, że stalowy pręt jest namagnesowany. (ZAŁĄCZNIK)
2. Narysuj linie pola magnetycznego i ich zwrot (ZAŁĄCZNIK )
3. Do czego służy reguła prawej dłoni. Znając kierunek i zwrot lini pola magnetycznego, określ kierunek prądu w przewodniku. (ZAŁĄCZNIK)
4. Określ bieguny magnetyczne solenoidu. (ZAŁĄCZNIK)
5. Do czego służy reguła lewej dłoni. Znając kierunek i zwrot lini pola magnetycznego i siły elektrodynamicznej określ kierunek przepływu prądu. (ZAŁĄCZNIK)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-03T21:42:29+01:00
Pawciomen, bylo wklepac na forum w dodatkowe zadania zaoszczedzilbys punkty ;p.
ok zaczynamy
zad1.
Zalezy co masz do dyspozycji, przykladowo mozesz uzyc igly magnetycznej.
Gdyby pręt jest namagnesowany to igła w zależności od tego któeym końcem ją zbliżymy do pręta be?zie albi odpychana albo przyciągana, jeśli natomiast pręt byl nienamagnesowany to igła będzie lekko przyciągana niezależnie od tego któcym końcem ją zbliżymy.

Stal jest raczej ferromagnetykiem, takze namagnesowany pret bedzie zachowywal sie podobnie jak magnes. Przyblizajac obojetnie jaki metal do namagnesowanego pretu powinien byc on przyciagany na końcach.

Zad 2. - załącznik
zad 3. - Regula prawej dloni sluzy do okreslania kierunku pradu plynacego w przewodniku znajac zwroty lini pola magnetycznego, lub do okreslania zwrotow lini pola znajac kierunek przeplywu pradu. Na rysunku nie moge sie dopatrzec za bardzo ale musisz zagiac palce dloni lekko do srodka i ustawic tak jak sa te linie, wyprostowany kciuk pokaze ci w ktora strone plynie prad.

Zad 4. - Po prawej S po lewej N ( to zaznaczasz obok tej zwojnicy) Moge sie mylic, bo niedokladnie narysowales, nie wiem czy przewod idzie z tylu do gory czy z przodu do gory.

5. Regula lewej dloni sluzy do okreslania sily elektrodynamicznej znajac zwroty lini pola i kierunek pradu, lub do wyznaczania ktorejs z tych niewiadomych znajac dwie.
Prąd plynie w dół.