Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-04T08:29:32+01:00
Przyjaźń jako największa wartość w życiu. Dlaczego?
Według mnie jest to tak samo ważne uczucie ( możemy to przecież nazwać uczuciem ), jak miłość. Bez przyjaźni nie ma bowiem miłości, szacunku.
Niestety, ciężko zdobyć prawdziwych przyjaciół. Jak wszystkim wiadomo , istnieje takie powiedzenie "Przyjaciół poznaje się w biedzie" . Każdy z nas był nieraz w takiej sytuacji i wyciągnął pewne wnioski, obserwując swoje otoczenie. W dzisiejszych czasach człowiek poszukuje przyjaciół chyba bardziej intensywnie niż niegdyś. Jest to błędem. Często zdarza się , ze przypadkowo poznanych ludzi nazywamy swoimi przyjaciółmi, a niedługo potem okazuje się, że to obcy nam ludzie, nic nie znaczący w naszym życiu. Człowiek , dla podniesienia wlasnej samoooceny otacza się ludźmi i nazywa ich "przyjaciółmi".
Aby uznać kogoś za prawidzwego przyjaciela, należy go dobrze poznać.
W dzisiejszych czasach człowiek staje się coraz bardziej samotny w pogoni za karierą, pieniędzmi, a uczucia wyższe, tj miłość, przyjaźń, szacunek stają się sprawą drugorzędną. Jednak w ciężkichmomentachuświadamiamy sobie rolę tychwielkich uczuć ( podczas ciężkiej choroby, czy innych równie ciężkich chwil, gdy potrzebujemy drugiego człowieka ).
Wielu mędrców, uczonych, filozofów, próbowało opisac przyjaźń, jednak jedna teza potwierdza się najczęściej: Salomon: "Bogactwo przyczynia wielu przyjaciół". Jest to kolejny argument, że nie należy wszystkich, otaczających nas ludzi uważać za przyjaciół. Niestety, najczęściej ludzie mający pieniądze lub władze, otaczają się tzw "Fałszywymi" przyjaciółmi. Są oni w pobliżu człowieka tylko dlatego, że liczą na zysk, pomoc itp. Nie ma to żadnego związku z prawdziwą przyjaźnią.
Sama przyjaźń nie jest łatwa. Często szybko zatraca się w dzisiejszym świecie. Jak napisała Anna Franowska: "trzeba być wielkim przyjacielem i mocnym przyjacielem, żeby przyjść i przesiedzieć z kimś całe popołudnie tylko po to, żeby nie czuł się samotny. Odłożyć swoje ważne sprawy i całe popołudnie poświęcić na trzymanie kogoś za rękę". Uznałabym to za motto przyjaźni.
Narzuca się także jeszcze jeden z licznych znanych cytatów , dowodzących jak ważne dla człowieka jest poczucie bliskości z kimś sobie podobnym, lub całkiem odmiennym, jednak przyjacielem: "Jeśli potrafisz spędzić z kimś pół godziny w zupełnym milczeniu i nie czuć przy tym wcale skrępowania, ty i osoba ta możecie zostać przyjaciółmi. Jeśli zaś milczenie będzie wam ciążyło, jesteście sobie obcy i nie warto nawet starać się o zadzierzgnięcie przyjaźni.
— Lucy Maud Montgomery
Błękitny Zamek"
I o to głównie chodzi w przyjaźni - na dobre i na złe, na zawsze, nie na chwilę. Chciałabym mieć chociaż jednego, prawdziwego przyjaciela. Na pewno byłoby mi w zyciu prościej.4 4 4